İslam'ın Onlara Ne İfade Ettiğini Büyük Bir Açık Yüreklilikle Açıklayan 19 Ünlü İsim

1.2bPAYLAŞIM

Dinin insanlara ifade ettiği kişiden kişiye değişir. İslam dinini benimsemiş olan ünlülerin, Müslümanlık ile ilgili düşünceleri Buzzfeed'de derlendi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/erinlarosa/famo...

1. Kumail Nanjiani, oyuncu ve komedyen

“İnsanların zihninde umursamaz bir Müslüman görüntüsü yok. İnsanlar İslam hakkında düşünmeye başladıklarında, kafalarında belirli bir görüntü oluşuyor ve bağnazlık olarak görüyorlar. Dinine çok da bağlı olmayan Yahudi bir insan düşünebilirsiniz, dinden sapmış bir Hristiyan düşünebilirsiniz. Fakat dinine harfi harfine bağlı olmayan bir Müslüman görüntüsü aklınıza gelmez."

2. Dr. Mehmet Öz

“Müslüman kimliği konusunda çok fazla mücadele verdim. Amerika'da büyüyen ve anne babası farklı dinlere mensup bir Türk olarak, bunun yanı sıra Amerika'nın laik alt yapıyı ne kadar desteklediğini bilerek kendimi dinin yasal kısmından ziyade manevi kısmına sürüklenirken buldum."

3. Aasif Mandvi, komedyen ve muhabir

“Eğer insanları Müslümanlardan korkutabilirseniz, gerçek mevzular hakkında konuşmak zorunda kalmazsınız. Amerikalıların %70'i diğer Amerikalılar tarafından silahlarla öldürüldüler, yabancı teröristler tarafından değil. Ve biz silah taşıyan beyazları ülke dışında tutmuyoruz. Biz Suriyeli mültecileri ülke dışında tutuyoruz. Söylemesi kolay, bunlar Müslümanlar, bu onların dini ve biz bunu anlamıyoruz. Ne zaman bir şiddet olayı olsa ve bunu yapan bir Müslüman olsa, konu hemen terörizme geliyor. Fakat bunu yapan beyaz biri olduğunda, sadece kötü yetiştirilmiş çılgın bir çocuk durumu oluşturuluyor."

4. Zayn Malik, müzisyen

“Daha önceleri birilerini kırmayacak şekilde konuşmalar yapmadan önce gereken eğitim ve donanıma sahip olduğumu düşündüğüm zamanlar olmuştur. Fakat bu dönemlerde, herhangi birini kırmayacak tarzda konuşmalar yapmak gerçekten çok zor. Zaten öfkeli olan insanların ortasına bir taş atıp bütün okları üzerime çekmek istemiyorum. Bahsettiğim şeyin ne olduğunu anlıyor musunuz? Her şey kendiliğinden oluyor zaten. O yüzden her şeyi kendi haline bırakmak en iyisi."

5. Mahershala Ali, oyuncu

“Bir camiyi ziyaret ettikten sonra bedenimde o duanın yankısını hissettim ve ağlamak üzereydim. Bir hafta sonra uyandım, kalktım ve "Camiye gitmeliyim." diye düşündüm. Uzun lafı kısa hayatım o gün değişti."

6. Shaquille O’Neal, basketbol oyuncusu

“Elbette Tanrı'ya inanıyorum. Yalnızca Tanrı bana sahip olduklarımı verebilecek güce sahip. Umarım insanlar benim düşüncelerimle ve inançlarımla ilgili beni yargılamazlar. İçinde yaşadığımız dünyada sıkıntı ve güçlükler var. Hayatımıza devam ediyoruz. Şu an neye inandığımın bir önemi yok. Benim düşüncem, benim düşüncemdir."

7. Dave Chappelle, aktör, komedyen ve yapımcı

“Normalde toplum içerisinde dini inancım hakkında konuşmam çünkü insanların beni ve kusurlarımı bu güzel şeyle bağdaştırmasını istemem. Ve eğer doğru bir şekilde öğrenirsen, gerçekten güzel bir din olduğunu düşünüyorum. Müslüman olduğum doğru. Müslümanların ibadetlerini yerine getirdiği şekilde ibadetlerimi yerine getirmiyorum ama bu dine inanıyorum."

8. Hakeem Olajuwon, basketbol oyuncusu

“Tapınmak ve saygı arasında bir fark olduğu anlaşılmalı. Eğer Tanrı'dan başka bir şeye tapmıyorsan, İslam sana itaat etmeyi ve saygı duymayı öğütler. İslam, huzurun dinidir. Saldırmazsın, açıklama yaparsın."

9. Ice Cube, yapımcı, aktör ve rap sanatçısı

“Kendimi doğal Müslüman olarak nitelendiriyorum. Çünkü bu yalnızca Tanrı ve benim aramda. Camiye gitmek, ibadetler ve gelenekler pek benim yapacağım şeyler değiller. O yüzden ben de yapmıyorum."

10. Lupe Fiasco, girişimci ve rap sanatçısı

“Öyle ya da böyle hepimiz insanız. Hatalar yapıyoruz. Kusurlarımız var. Din de zaten bunun için var, hatalarınızı düzeltmenize yardım etmek için."

11. Iman, model, yazar ve aktivist

“Hiçbir zaman bütün ibadetlerini yerine getiren bir Müslüman değildim. Fakat kendimi her zaman Müslüman olarak düşünüyorum."

12. Busta Rhymes, rap sanatçısı

“Hayatımı İslam'a göre yaşıyorum. Bence birçok insana da bana öğretildiği şekilde öğretilmeli. Hayatının perspektifine sürekli bir şeyler eklemeye çalışmak yerine, insan olarak hayatının tadını çıkarmak daha eğlenceli."

13. Reza Aslan, yazar ve aktivist

“İnançları olan biriyim ve inancımı tanımlamak için kullandığım dil, semboller ve benzetmeler de İslam'ın bana getirdiklerinden diyebilirim. Çünkü bütün bunlar bana anlamlı geliyor."

14. Akon, yapımcı, aktör ve rap sanatçısı

“Ben, Müslüman olarak doğdum. Şu an herhangi bir insanı yargılayabilecek konumda değilim ve aynı şekilde kimsenin de beni yargılamasını kabul etmem. Fakat ne yapmaya karar verdiyseniz, onu direk yapın. Çünkü Allah seni izliyor ve kalbinden geçenleri biliyor."

15. Yasiin Bey (önceki adıyla Mos Def), hip hop sanatçısı, doktor ve aktivist

“islam diniyle ilk olarak 13 yaşımdayken tanıştım. Bir şeylere inanmadan veya kendini adamadan hayat geçmiyor. Kendini ya işine adarsın, ya da tutkularına. Fakat hayatını geçirmenin en iyi yolu kendini Allah'a adamak..."

16. DJ Khaled, yapımcı ve DJ

“Huzurla, bütünlükle ve sevgi ile doluyum. Bütün insanların iyi olmasını istiyorum."

17. Khaled Hosseini, yazar

“Kendimi laik bir Müslüman olarak düşünüyorum. Bütünüyle liberal ve laik bir kökenden geliyorum. Annem de babam da Müslümanlardı. Fakat din konusunda beni hiç zorlamadılar. Yine de aşırıcılığa karşı negatif düşüncelerim var."

18. Kareem Abdul-Jabbar, basketbol oyuncusu

“İnancımla ilgili herhangi bir şüphem yok. Müslüman olduklarını iddia eden, insanları öldüren ve bütün bu kargaşa ortamını yaratan insanlarla ilgili ciddi endişelerim var. Bu, İslam ile ilgili değil. İnsanlar da Müslümanlığın böyle olduğunu düşünmemeli. Fakat bunu da sağlayacak olan yine bizleriz."

19. Malala Yusufzay, aktivist ve şimdiye kadar Nobel Ödülü kazanan en genç kişi

“Bir şeyi vurgulamak isterim. İslam hakkında ve Müslüman insanlara karşı ne kadar çok konuşursan, o kadar çok terörist yaratırsın. Dolayısıyla medya ve politikacılar gerçekten neyi nasıl söyledikleri konusunda dikkatli olmalılar. Eğer amacın terörü durdurmak ise, bütün Müslümanları suçlamak terörizmi durdurmayacak. Daha fazla terörist radikalleştirecek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
red-velvet

İnsanlığı din falan kurtarmaz. Müslümanlık da kurtarmaz. Müslümanların durumu da ortada. Din riyakardır. Dolayısıyla inananlarda. Dinde cennet, cehennem, ahiret, hesap günü vs. gibi ödül ve cezalandırma içeren kavramlar olmasa zaten dine inanan kalmaz. Bu gibi kavramlar atıldığında dinin basit bir anayasadan ne farkı var. Tanrı ve din kavramlarının apayrı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu söylenenilenleri zaten hukuk kuralları da belli yaptırımlarla uyguluyor. Her aklı başında ve vicdanının sesini dinleyen insan adam öldürmenin, hırsızlık yapmanın, birden fazla kişiyle cinsel ilişki yaşamanın kötü olduğunu bilir. Din suç oranlarını azaltacak diye birşey yok. Bugün Latin Amerika ülkeleri hariç en yüksek suç oranlarının görüldüğü ülkeler müslüman ülkeleri.

ebrar-cakir1

neden bu ülkelerde suç oran fazla acaba bir düşün bakalım belki gerçeği anlayabilirsin aptal insan

red-velvet

Sömürüldükleri için zeki(!)insan

ebrar-cakir1

sen isveçte tecavüzün had safhada olduğunu bilmezsin din kurtarmaz diyorsun haklısın kurtarmaz ne kurtarır ateistlik mi ateist olalım çin gibi uygur türklerine tecavüz edelim katledelim japonlar gibi hayvan sevgisinden mahrum olalım var mı alternatifin aptal insan!

therealist

Mos Def adamım! 💪🏾😏 yasin abim benim be çok seviyom <3

Gizli Kullanıcı

Benden daha dindarlar. Ayrica akon ve busta rhymes'a sasirdim. Cok severim.

hera-sude-r

Çoğu müslüman yalnız... Ayrıca #6 #10 #16 'da İslam'a özel bir şey göremiyorum. Tüm Dinlere söylenmiş gibi değil mi? Keşke Müslüman olmayıp İslam hakkında konuşanlara yer verseydiniz. (Ayrıca ice cubeee <333333333)

Gizli Kullanıcı

ben de 6, 10 ve 16 hakkinda aynisini yazacaktim tesekkurler. ek olarak zayn malik'te de göremedim ya da bahsettigi seyi anlamadim.

anime_severler

İnsanları kitabına göre yargılayan her hangi biri Müslümanlığı eleştirmeyi hak etmiyor kimse kusura bakmasın. Çoğu kişinin aklına Müslümanlar homofobik , şiddet yanlısı , terörist , ırkçı vb. kişiler olarak görünüyor. Ama öyle değil. Sadece bir kişiye bakarak bir dinin ne olduğunu asla söyleyemezsin.

Görüş Bildir