Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşkenceleriyle Ünlü Dünyanın En Tehlikeli Hapishanesinden Kaçabilecek misin?

-
Abone ol

Bir gün ansızın kapının çalındığını, yapmadığın bir suçtan ötürü de alıkoyulduğunu düşün.

Mahkemeye çıkarıldığını ve adil bir yargılama olmaksızın, dünyanın en tehlikeli ve yapılan işkencelerle meşhur olan bir hapishaneye koyulduğunu farz edelim.

Hapishanede geçirdiğin birkaç zor günün ardından, vardığın sonuç şu: Yaşamaya devam etmek için oradan çıkmak zorundasın!

Bir şekilde yargılama sürecinin tekrar işlemesini sağlamak zorundasın ve bunun için de yapman gereken kendini hapishane sorumlularına kanıtlamak.

Psikoloji ve zeka temelli sorulara vereceğin cevaplara göre hapishaneden çıkacak ya da çıkamayacaksın!

Hodri meydan!

1. Haydi başlayalım! Aşağıdaki harflerle 10 harften oluşan bir kelime oluşturduğunda bu kelime neyi ifade eder?

2. Aşağıda akan görsele 5 sn kadar bakın!

Tamamdır!

Üste bakmak yok! Arabanın plakasının son hanesini hatırlıyor musun?

3. 10 saniyen var! 60'ı 1/3'e bölüp, çıkan sonuçtan -30 çıkarıp, sonra da 2 e bölersen sonuç ne olur?

4. Bir sonraki soru ise imgeleme yeteneğin ile alakalı! Boşluğa hangisi gelmelidir?

5. Renk skalasında 1 numaralı rengin zıttı hangi renktir?

6. Bu karmaşaya da bir çözüm ara bakalım!

7. Seri hangi sayıyla devam etmeli diye sorsak?

8. Konuşurken ya da bir şey yaparken, bastırılmış isteklerinizi açığa vuran bir hata yapma durumu aşağıdakilerden hangisinin tanımıdır?

9. Profesör Philip Zimbardo'nun, her insanin gerekli şartlar oluşursa ve kontrolsüz güç verilirse zalimleşebileceğini göstermek için kurguladığı deney hangisidir?

Canavar Çalışma Deneyi
Çaresizlik Kafesi Deneyi
Stanford Hapishane Deneyi
Milgram Deneyi

10. İki resim arasındaki kaç farkı seçebiliyorsun?

İlk sorudan faka bastın!

Daha ilk sorudan elendin, nasıl olduysa artık... Dikkatsizliğine denk geldiğimizi düşünüyoruz, normalde böyle şeyler yaşamazdın çünkü. Neyse problem yok, zihnini biraz dinlendirdikten sonra tekrar çöz bakalım testi!

Hapishanenin koridorlarına sıkıştın kaldın!

Aklın, beynin falan mı karıştı, ne oldu böyle? Zihninin odağını tam manasıyla teste çeviremedin öyle sanıyoruz ki. Fakat sorun yok, hepimizin başındaki sıradan bir beladır bu, odaklanamamak. Birkaç saniye dinlendir zihnini ve baştan çöz testi!

Yakalandın!

Aslında ilk iki sorudan sonra, hapishanenin duvarlarını yıkıp geçecekmişsin gibi bir izlenim vermiştin fakat olmadı. Zihinsel anlamda odaklanarak başlamış, dikkatini toplamıştın fakat anlık bir zihinsel kayıp, yanlış cevaplamana sebep oldu. Olsun, haydi bir daha! İ

Zihinsel sanrılar sonun oldu!

İşler birazcık kızışmaya başlayınca, zihnini kolaylıktan zorluk seviyesine çekmekte birazcık zorlandın gibi sanki. Anlık kaymalar olabilir, çok da takılmamak lazım. Baştan çözelim, haydi!

Anlık bilinç kayması yaşadın!

Bilinç, insanoğlunun hükmetmekte en çok zorlandığı bilişsel kavramlardan birisidir. Kontrol altına alması, yaşamın doğru tarafına kanalize etmesi pek zordur. Bu nedenle pes etme, tekrar dene! Kaçalım şu lanet yerden!

Aklın şiddetle dolmuş!

Sana bu aşamada sordukları bu sorularla, zihninin derinlerine ne kadar inebildiğini, ne denli sınır tanımaz düşünebildiğini görmek istediler fakat sen maalesef başarısız oldun! Neyse, haydi bir daha!

Zihninin içinde izleniyorsun!

Gayet iyi gidiyordun fakat zihninle olan savaşın sana birazcık pahalıya mal oldu ve yanlışa yöneldin! Olsun, haydi bir kez daha!

Aklın mı karıştı sanki?

Psikoloji temelli sorulara cevap vermek, zihninle tam manasıyla barış içinde olmanı gerektirir. Fakat sanki sen birazcık kendinle ve zihninle savaş içerisindesin. Hiçkimse, zihniyle kavga içinde olmaktan bir fayda görmemiştir. Sen de görmeyeceksin. Zihninle bir bütün ol ve tekrar dene. Haydi!

Hapishane duvarları seni tanıdı!

Karşındaki sorgucuları kendine inandırmana ve zihinsel anlamda dengeli ve zeki olduğunu göstermene birkaç soru kalmıştı ki anlık bir dikkat bozukluğu seni ele verdi! Olsun, haydi bir daha!

Son bir adım kalmıştı! :(

Yazacak çok fazla şey yok. Zaten sona geldin ve bir şeyler söyleyerek aklını karıştırmayalım hiç. Son bir adım, haydi!

Zincirlere vurulamaz bir zekâ!

Zekâ dolup taşan beynin ile özgürlüğüne kanat çırptın! En önemli özelliğin sahip olduğun bu zekayı sorunlar üzerinde soğukkanlılıkla etkili bir şekilde kullanabilmen. Hayatında duygusallık yerine daha çok akıllıca davranmayı tercih ediyorsun. Şöyle ki, kendine bir amaç belirledikten sonra onu küçük parçalara bölerek, her seferinde ‘ Bunu böyle yapmanın bana ne faydası olur?’ diye düşünerek, adım adım ilerliyorsun. Karşılaştığın,yaşadığın her şeyden bir çıkarım yapıyor ve bunları nasıl faydaya dönüştüreceğini iyi biliyorsun. Bu kadar ayrıntıcı bir zihin ve yüksek algı ile hassas yapın bir araya gelince seni hiç bir zorluk, hiçbir kilit ya da parmaklık engelleyemez, engelleyemedi de! Sorulan sorulara verdiğin akılcı ve pratik cevaplarla herkesi fazlasıyla etkiledin ve zihinlerine girerek, onları resmen manipüle ettin.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burhan-senel

hasan anasının amııdır

nsonmez

"sonuçtan -30 çıkarıp" demek 30 eklemek demektir! Bunu cidden dusunemediginize gore sayin onedio, siz cikamadiniz hapisaneden!

elif-atalay10

Evet iki saattir onu hesaplamaya çalışıyorum ve son olarak cevap 25 çıkıyor . Bir terslik var sankii onedio ?

yorumcu_

Zincirlere vurulamaz bir zekâ! Zekâ dolup taşan beynin ile özgürlüğüne kanat çırptın! En önemli özelliğin sahip olduğun bu zekayı sorunlar üzerinde soğukkanlılıkla etkili bir şekilde kullanabilmen. Hayatında duygusallık yerine daha çok akıllıca davranmayı tercih ediyorsun. Şöyle ki, kendine bir amaç belirledikten sonra onu küçük parçalara bölerek, her seferinde ‘ Bunu böyle yapmanın bana ne faydası olur?’ diye düşünerek, adım adım ilerliyorsun. Karşılaştığın,yaşadığın her şeyden bir çıkarım yapıyor ve bunları nasıl faydaya dönüştüreceğini iyi biliyorsun. Bu kadar ayrıntıcı bir zihin ve yüksek algı ile hassas yapın bir araya gelince seni hiç bir zorluk, hiçbir kilit ya da parmaklık engelleyemez, engelleyemedi de! Sorulan sorulara verdiğin akılcı ve pratik cevaplarla herkesi fazlasıyla etkiledin ve zihinlerine girerek, onları resmen manipüle ettin. YAPANA KADAR CANI M ÇIKTI!!!

bts-35

çok kolayya

bora_fazbear

Onedio'nun bug'ını buldum onu kullandım XD

Görüş Bildir