İskap: Sokak Köpekleri İçin Bayat Ekmek Kumbarası Girişimi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İskap: Sokak Köpekleri İçin Bayat Ekmek Kumbarası Girişimi

İskap: Sokak Köpekleri İçin Bayat Ekmek Kumbarası Girişimi

İSKAP: Sokak Köpekleri İçin Bayat Ekmek Kumbarası Girişimi

Konya 'da hayvan sever demirci Ergin Girgin , sokak köpeklerinin aç kalmaması ve bayat ekmeklerin de israf olmaması için ' iskap ' adını verdiği bayat ekmek kumbarası yaptı.

Atölyesinin arka bahçesinde sokak köpekleri için barınak yapan, özellikle şiddete uğramış köpeklerin tedavi ve bakımlarını yaptıktan sonra serbest bırakan Ergin Girgin , bu kez de sokak köpeklerinin aç kalmaması için bir proje geliştirdi.

Girgin , Mevlana Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle projesinde kendi atölyesinde bayat ekmeklerin bırakılacağı, israf kabından kısaltarak ’İskap’ adını verdiği bayat ekmek kumbarası üretti.

Kumbaraları atölyenin çevresindeki sokaklara bırakan Girgin , " Bayat ekmek kumbarası sayesinde hem sokak köpekleri aç kalmayacak, hem de bayat ekmekler israf olmayacak. Çünkü Türkiye’de günde 10 milyon ekmeğin çöpe atıldığı öne sürülüyor. Konya’da da bu rakamın fazla olduğunu düşünüyorum. " dedi.

Ürettiği ekmek kumbaralarını sosyal projeleri kapsamında belediyelerin de satın aldığını belirten Girgin, şunları söyledi:

" Şu an Konya Selçuklu Belediyesi kumbaralardan aldı ve kentin farklı noktalarını konuşlandırdı. Bunun yanı sıra internet üzerinde gönüllü hayvan severlere kumbaranın satışını yapıyorum. Kumbaraya üsten bayat ekmek atılıyor. Alttaki gözden de köpek gelip alıyor. İlk etapta ekmek için kumbara yaptım ama atık yemekler içinde yapacağım. Hatta atık yemeklerin yaz aylarında çevreye koku yaymaması için bir sistem geliştireceğim. "

Proje ilgili daha fazla bilgi edinmek ve gelişmeleri takip etmek için Facebook sayfasını beğenebilir, Twitter profilini takibe alabilirsiniz.

DHA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyor, Ergin Girgin 'i İSKAP projesi için tebrik ediyoruz. Umarız bu sosyal girişim, benzer ve farklı alanlarda uygulanmak üzere tüm ülkemize örnek bir proje olur.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookTwitter
Görüş Bildir