IŞİD Saldırıları Sonucu 55 Kişinin Hayatını Kaybettiği Kerkük'te Kontrol Sağlandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'a yönelik operasyon devam ederken, IŞİD dün Kerkük'te kamu binalarını hedef alan eş zamanlı bir dizi saldırı düzenledi. Olağanüstü halin ilan edildiği kentte 24 saat sonra kontrol sağlandı. Çatışmalar sonucunda 2 günde 55 sivil ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Irak'ın Kerkük kent merkezinde 24 saat sonra kontrol sağlandı. Peşmerge güçleri ve Irak polisi şehirde gizlenmiş IŞİD unsurlarını aramaya devam ediyor. 

Kerkük kent merkezinde IŞİD militanları ile güvenlik güçleri arasındaki sokak çatışması tekrar başlamıştı. Dumiz, 1 Haziran ve Esra Mahkudin mahallelerinde yoğun çatışmalar sabah saatlerinde yeniden başlamıştı.

"Kentteki IŞİD tehlikesi yüzde 90 oranında kalktı"

IKBY Başkan Yardımcısı Kosret Resul 

Örgütün, Cuma günü kent merkezine yoğun bir şekilde saldırı düzenlemesinden dolayı bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri söz konusu mahalleri abluka altına almış durumda.

Güvenlik güçleri zırhlı araçlarla militanların konuşlandığı sokak aralarına girip, sıcak çatışmaya giriyor.

IKBY Başkan Yardımcısı Kosret Resul Cuma akşamı yaptığı açıklamada "IŞİD'in kent üzerindeki tehlikesi yüzde 90 oranında ortadan kalktı. Kent sakinleri rahat uyusun." demişti. Örgütün Kerkük'e 100 militan ile saldırdığı bilgisini paylaşan Resul, "Amaçları kentin kısmen kontrolünü ele geçirdikten sonra uyuyan hücreleri sayesinde saldırıları artırmaktı ancak başarısız oldu." diye konuşmuştu.

IŞİD'in, gece yarısı Kerkük kent merkezi ve Dibis ilçesine intihar eylemcileriyle saldırması sonucu 17 kişi hayatını kaybetmiş, 40'dan fazla kişi ise yaralanmıştı. Kentte 2 günde 55 sivil ve güvenlik görevlisi öldü.

Çavuşoğlu, Kerkük'teki saldırıların ardından kentte PKK'lıların görülmesini değerlendirdi: "PKK ve diğer terör örgütlerinin bu bölgede hareket etmesine müsaade etmeyeceğiz"

Basın mensuplarına Kerkük'te IŞİD'in gerçekleştirdiği saldırıların ardından kentte PKK'lıların görülmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu açıklamaları yaptı:

 "Oradaki süreci yakından takip ediyoruz. Kesinlikle PKK'nın ve diğer terör örgütlerinin burada oldu bittiye getireceği, özellikle bu bölgede hareket etmesine müsaade etmeyiz. Zaten Türkiye, şu anda koalisyonun içinde de yer alıyor. Aktif bir şekilde koalisyonun hem oradaki eğittiğimiz yerel güçlerle birlikte hem de hava kuvvetlerimizle birlikte içindeyiz. Gelişmelere müsaade etmeyeceğiz. Olayları ve gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz."

AA, DHA, Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDİntiharIrakTerördizi
Görüş Bildir