Görüş Bildir

IŞİD Japon Rehinelerden Yukawa'yı Öldürdü

Anasayfa > Gündem

Terör örgütü IŞİD, rehin tuttuğu iki Japonya vatandaşından Haruna Yukawa’yı başını keserek infaz etti.

Örgütün yayınladığı videoda, diğer rehine Kenji Goto Jogo, infaz anının görüntülerini gösteriyor.

Videoda, Ürdün’de tutuklu bulunan intihar bombacısı Sajida al-Rishawi’nin serbest bırakılmaması durumunda kendisinin de öldürüleceğini belirten Yukawa, IŞİD’in taleplerini sıralıyor. Japonya hükümet sözcüsü, yaptığı açıklamada, videoyu 'korkunç' sözleriyle nitelerken, görüntülerin gerçekliğinin incelendiğini belirtti.

IŞİD, Salı günü yayınladığı videoda, rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Japonya hükümetinden 72 saat içinde 200 milyon dolar istemişti. Terör örgütü, daha önce aralarında yardım görevlileri ve gazetecilerin olduğu çok sayıda kişiyi başını keserek öldürmüştü.

Radikal

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/dunya/isid_...

Japonya: Mesajı inceliyoruz

Japon yetkililer IŞİD'in elindeki iki rehineden biri olan Haruna Yakawa'nın öldürüldüğünü gösterdiği belirtilen fotoğrafı araştıklarını duyurdu.

Sözkonusu mesajda rehinelerden Kenji Goto'nun, Yakawa'nın öldürülmüş halini gösteren bir fotoğraf tuttuğu görülüyor.

Mesajdaki ses kaydında da Goto'nun serbest kalması karşılığında da esir takası talep edildiği söyleniyor.

Ancak mesajın yayımlandığı IŞİD bağlantılı internet sitesinden kısa sürede silinirken, siteye yorum yazan militanların gerçek olup olmadığı konusunda görüş ayrılığı içinde olduğu kaydediliyor.

'Korkunç ve affedilemez'

Japon Kyodo Haber Ajansı aynı mesajın rehinelerden birinin eşine elektronik postayla da gönderildiğini bildirdi.

Japon kabinesi olay üzerine acil toplanırken Başbakan Şinzo Abe video mesajını, 'Korkunç ve affedilemez bir hareket. Rehinelerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz' dedi.

IŞİD 72 saat içinde 200 milyon dolar fidye ödenmezse 47 yaşındaki gazeteci Kenji Goto ve Suriye'deki savaştan etkilenip bu ülkeye giden 42 yaşındaki Haruna Yukawa'yı öldüreceği tehdidinde bulunmuştu. Süre dün sona ermişti.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?