Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşgale İlk Tokat

Afrika-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşgale İlk Tokat

İşgale İlk Tokat

Eski sömürgesi Mali'ye dönmek için aylar önce düğmeye basan Fransa, beklenen operasyonu önceki gün başlattı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı açıklamada, ülkesinin Nijerya ve Senegal'le birlikte Mali güvenlik güçlerinin yanında 'terör örgütüne' karşı operasyona başladığını duyurdu. Hollande, operasyonun ne kadar süreceğiyle ilgili net bir açıklamada bulunmazken, 'gerektiği kadar' ifadelerini kullandı. Hollande, müdahalenin uluslararası hukuk çerçevesinde olduğunu öne sürerek, 'Özgürlük ve demokrasi içinde yaşamak isteyen bir halkın hakları söz konusu olduğunda, Fransa her zaman orada olacak' diye konuştu.

BOMBARDIMANDA 100 KİŞİ ÖLDÜ Hollande'ın açıklamasının ardından Fransa, ülkenin kuzeyine hava saldırılarında bulunmaya başladı. Gece boyunca üç ayrı kamp bombalandı. Bombardımanda 100'den fazla kişinin öldüğü bildirildi. 3 gün önce silahlı grupların ele geçirdiği Konna kentinin de yeniden Mali Ordusu'nun denetimine girdiği ve Ensaruddin hareketinin bölgeden çıktığı açıklandı. Ancak Fransa ilk günden ağır kayıp verdi. Çatışmalarda bir Fransız helikopteri düştü ve pilotu öldü. Ensareddün hareketi dün 1 Fransız helikopterini daha düşürdüklerini ileri sürdü. Mali'nin kuzeyi, Ocak 2012'de silahlı grupların kontrolüne geçmiş, ülke yönetimi ise uluslararası askeri müdahale için BM'nden şartlı onay almıştı. Buna bağlı olarak dün Nijer, Fildişi Sahili ve Burkina Faso ayrılıkçı gruplara karşı Batı Afrika Gücü'ne asker vereceğini açıkladı.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Holllande, Mali ve Somali operasyonları nedeniyle ülkede terör tehdidi seviyesini yükseltti.

KABİLELER İŞGALE KARŞI

Cezayir'in güneyindeki ve Mali'nin kuzeyindeki kabileler Mali'ye askeri müdahale yapılmasına karşı çıkıyor. 40 kabile lideri, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın gözetiminde Mali'de çatışan gruplar arasında uzlaşma sağlanması ve bölgedeki savaşı sona erdirme yolları gibi konuları görüşmek üzere Edrar bölgesinde bir araya geldi. Toplantının ardından sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede,

Mali'nin toprak bütünlüğünün korunması ve şiddet olaylarına karşı durulması gerektiği vurgulandı.

Önce diyalog ve müzakere

Mali'nin kuzeyinde etkili olan Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi, askeri müdahaleden önce diyalog ve müzakere yolunun izlenmesi gerektiğini belirtti. Açıklamada Mali ordusunun 1960

yılından bu yana gerçekleştirdiği halka yönelik saldırıların uluslararası soruşturma komisyonu kurularak incelenmesi de talep edildi. Silahlı gruplardan Ensar ed Din ise Fransa'yı tehdit etti. 'Savaşarak ölmeye hazırız' ifadelerinin kullandığı açıklamada, ''Bu operasyonun sonuçları olacak. Sadece rehin tutulan Fransızlar için değil, Müslüman ülkelerde bulunan tüm Fransızlar için'' denildi. Mali'deki Cumhuriyet ve Demokrasi'yi Koruma Cephesi ise askeri müdahaleden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Paris'in eseri

1959'a kadar Fransız Batı Afrika'sı Federasyonu'nun hegemonyası altında kalmış bir sömürge ülkesi olan Mali ancak 1960 yılında 'bağımsızlığına' kavuştu. Buna bağlı olarak Fransa'nın uyguladığı kültür emperyalizminin etkisi altında kaldı. Dahası Fransız emperyalizmi, bölgeden çekilmiş gibi görünse de geride şiddet ve çatışma kültürü bıraktı. Bir İslam ülkesi olan Mali'nin kuzey bölgesinde etkin olan, ezelden beridir devletle bir türlü barışamayan Müslüman bedeviler (Tuareg), demokratik sistemin oturtulamaması ve bunu takip eden darbelerin de baskısıyla, kendi bölgelerinde hakimiyetlerini ilan ettiler. Bu durum devlet-kabile çatışmasını şiddetlendirince, bunu fırsat bilen Fransa, 'Arap Baharı' sonrası başlayan Afrika'ya dönüş hayalini Mali ile devam ettirme kararı aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerFransaTerör
Görüş Bildir