Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşçinin Hakkını Yemeyi Alışkanlık Haline Getirmiş Patronların 15 Özelliği

2bPAYLAŞIM

Bugün 1 Mayıs. İşçinin ve emekçinin bayramı. İşçilerin haklarının tartışılması gerektiği bugünde bile işçiler tali konularla vakit kaybediyor. Çalışanların en büyük sorunu şüphesiz ki çalışanın hakkını göz göre gasp eden bir kısım patronlar. Bazı patronlar vardır ki işçilerine kan kusturur. Birçok işçi işini kaybetme korkusuyla  onlara sesini çıkarmaz. Bazı diyorum tabii ki her patron aynı değil. Bu içeriğe de sadece o patronlar ve köle ruhlu işçiler itiraz edecek.

1. Kaç lira maaş verirse versin işçinin maaşını asgari ücretten gösterir. Vergiden kaçırır, emeklilik ikramiyenden çalar.

2. Zorla fazla mesai yaptırır, mesai ücreti ödemez. Çünkü ona göre işçinin tek bir vazifesi vardır, sorgusuz sualsiz çalışmak.

3. Mobbing uygulayarak işçiye sürekli psikolojik baskı uygular. İşçi kendini işyerinde değil de cezaevinde hisseder.

4. Yıllık izinleri kullanırken zorluk çıkartır. Haftasonlarını yıllık izne sayar. Hiçbir zaman istediğin tarihe izin vermez. İzinleri bayramla birleştirmez.

5. İşçisini cumartesi ile birlikte 6 gün çalıştırır. İşçisinin cuma akşamını gasp eder.

6. Yemek ücreti ödemez. Kendisinin sittin sene yemeyeceği yemeği işçisine öğle yemeği olarak verir.

7. Sigortanı sen işe girdikten çoook sonra yapar. Sigortanı yaptırana kadar peşinden aylarca koşturursun.

8. Tazminat vermemek için seni işten çıkarmaz. İşten çıkman işin psikolojik baskı uygular.

9. Sana işçisi gibi değil kölesi gibi davranır. Utanmasa arabasını bile yıkatmaya kalkar.

10. Her zaman ağlar. Ekonomi hep kötüdür. İşleri hep kötüdür. Piyasa bir türlü açılmıyordur. Çünkü sana zam vermemek için bahaneye ihtiyacı vardır.

11. Maaşları repoya yatırır. İşçinin maaşı hep 3-4 hafta geç yatar.

12. Ona göre iş her şeyden önce gelir. İşçinin ailesinden, özel yaşamından da önce. Önce iş sonra işçinin hayatı gelir.

13. Taşeron işçilerin hakkını gasp etmek için ellerinden geleni yaparlar.

smg.photobucket.com

14. Sendikalı işçiyi sevmezler. Hakkını arayan işçi onlara göre anarşist, solcu vs. dir.

15. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını alacağı günün geleceğini bilmezler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-inonu

Halime acıdım resmen.

iremoy

Dışardan bakınca eğitimli, görmüş geçirmiş, ne kadar hoş sohbet dediğiniz insanlar var ya, işte onlar patron olunca pirince taş katan esnaf zihniyetine giriveriyorlar.

can-ates3

Böylesi olanların ocağı bata ama genelleme de yapmamak lazım...

ezgisen

work work work !!! burası türkiye... bir söz vardır ' en tehlikeli insanlar ; büyük makamlara gelmiş küçük insanlardır ' diye çok doğru.

eric_xy

işçi nedir? -- dikkat ironi ve gönderme içerir--- ölmemesini sağlayacak şekilde çalışmak zorundadır, ister köpek kulübesinde yaşasın ister köpeklerle. ölürsede sorun yok çünkü bu tür (işçi adındaki) canlılar çiftleşmek suretiyle en az üç işçi dünyaya getiriler. bu işçi yavruları sisteme entegre edilene kadar gerek doğrudan gerek dolaylı devlet desteğiyle yaşaması sağlanır. üreme çağına gelmiş ve en az üç yavru dünyaya getirmiş olanlar "vazgeçilebilirler" sınıfına atanır ve kalan yaşam sürelerini bu sınıfta tamamlarlar.

Görüş Bildir