Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşçi Grev Yaptı, Çöpleri Vekil Tuğluk Ve Başkan Kaya Topladı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşçi Grev Yaptı, Çöpleri Vekil Tuğluk Ve Başkan Kaya Topladı

İşçi Grev Yaptı, Çöpleri Vekil Tuğluk Ve Başkan Kaya Topladı

VAN - Van Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 460 taşeron işçisi, sendikal örgütlenme için bir günlük iş bırakma eylemi yapınca, çöpler toplanmadı. Bu konuda taraflar arasında görüşmeler sürerken, Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve BDP 'li Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 200 kişi, kentin sokaklarında çöp topladı.

Van'da bugün taşeron firmaya bağlı temizlik işçileri, sendika haklarının verilmesi için eylem yapıp çöpleri toplamadı. Sabah evden çıkan vatandaşlar temizlenmeyen çöp dolu sokakları görünce tepki gösterdi. Havanın da sıcak olması nedeniyle ağır bir kokunun etkili olduğu kentte, Belediye Başkanı Bekir Kaya, işçilerle görüşerek çalışmalarını istedi. Yapılan görüşmelerden karar çıkmaması üzerine, Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi, kentin sokaklarında temizlik yapmaya başladı.

TUĞLUK ÇÖP TOPLADI, SOKAK SÜPÜRDÜ

Ellerine eldiven takıp bir yandan çöp toplayan milletvekili Tuğluk, bir yandan da elindeki süpürgeyle sokakları süpürdü. STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların da destek verdiği temizlik çalışmalarında Van'ın ana caddeleri ile ara sokakların çöpleri temizlendi. Temizlik çalışmalarının ardından konuşan Tuğluk, işçinin, emekçinin, ezilenlerin partisi olduklarını belirterek, "Tabii ki emekçilerin sosyal haklarına, sosyal güvencelerine, uygun çalışma koşullarına sahip olmasının çabası içerisindeyiz. Onların hakkını savunmak bizim mücadele gerekçemizin temelini oluşturuyor. Bugün Van'da yaşanan olay küçük bir grubun başlattığı bir durum. Olmaması gerekirdi. Fakat biz de onların taleplerinin ne olduğunu tam anlayamadık. Geçmiş dönemlerde aylarca maaşlarını alamıyorlardı. Bizim belediyemiz döneminde düzenli maaşlarını alıyorlar. Neden böyle bir yola girdiler? Bir sıkıntı varsa bile konuşmayla sorun çözülebilirdi. O yüzden halkımızı da temizliğe davet ettik. Ben çok severek yaptım. Aslında bizim yaptığımız, 'Biz Van sokaklarını çöplük içinde bırakmayız mesajıydı" diye konuştu.

BAŞKAN KAYA İŞÇİ KIYAFETİ GİYDİ

Temizlik işçilerinin giydiği kıyafetleri giyen Belediye Başkanı Kaya ise, arkadaşlarının emeklerini, sosyal haklarını talep etmelerine karşı olmadıklarını belirterek, onların talep etmeği hakları da gündemlerine aldıklarını söyledi. Parti olarak 2010 yılından itibaren taşeron işçilerin sendikalaştırılması konusunda bir çalışma içinde olduklarını belirten Kaya şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiVanolay
Görüş Bildir