İşçi Ailesine Ahlaksız Sözleşme

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşçi Ailesine 'Sevr' Antlaşması

İşçi Ailesine 'Sevr' Antlaşması

Şantiyede ölen işçilerin ailelerine bir miktar para verilerek 'tüm haklarından vazgeçtikleri'ne dair ağır bir sözleşme imzalatıldı. Hukukçular tepkili: Sözleşme geçersiz.

Bir buçuk ay önce Ümraniye’de Sur Yapı’nın inşaatında ölü bulunan 4 işçinin ailelerine, ‘dava açmamaları karşılığında’ 75’er bin TL ödendiği ortaya çıktı. Sur Yapı ve taşeron firma PMS Mekanik Sistemler tarafından bir tür ‘kan bedeli’ gibi ödenen bu para karşılığında işçi ailelerine bir de sözleşme imzalatıldı. Radikal ’in ulaştığı bu sözleşmeye göre, ‘tüm haklarından vazgeçmesi’ istenen aileler, önce şirketin belirlediği avukata vekâlet verecek ve ‘göstermelik bir tazminat davası’ açılacak. Sonra da dava ve hatta temyiz hakkından vazgeçilecek. Sözleşmeye uymayanın cezası ise ağır: 75 bin TL faiziyle geri ödenecek, aile içinden biri tekrar dava açmaya kalkarsa mahkemenin firmaya verdiği tazminat cezasını da kendi ödeyecek! Hukukçulara göre bu, sözleşme değil hak gaspı.

2 Kasım’da Dudullu’daki ‘Metrogarden’ inşaatında çalışan işçiler, 4 arkadaşlarının işe gelmemesi üzerine kaldıkları konteynire gitti. Recep Cırıl (52) ve Adem Cırıl (22) ile akrabaları Mustafa Bayrak (18) ve Ahmet Tiryaki (23) konteynirin üst katında hareketsiz yatıyordu. Olay yeri incelemesinde, şantiyenin LPG ile çalışan merkezi ısıtma sisteminden çıkan boruların işçilerin kaldığı konteynire doğru uzandığı belirlendi. İşçilerin çalıştığı taşeron firmanın avukatı Ali İhsan Turan, “Somut delil yok. Konteynire gaz sızmış olabilir” derken, Sur Yapı yetkilisi Selvin Oyman ise “Polis ilk taramada odalarında böcek ilacı buldu. Bu kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor, ilaç sıkıp yattılar diye düşünüyoruz” demişti. İşçilerin kesin ölüm nedeni ise Adli Tıp incelemesinden sonra belli olacak.

‘Sözleşme etik değil, geçersiz o avukatlar disiplin cezası alır’

İşçi davalarına da bakan Avukat Tanzer Güven ortada kötü niyetli ve hukuk dışı bir sözleşme olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bu sözleşmeyi hazırlayan avukatların kusuru var. Şikâyet edilirlerse disiplin cezası alırlar. Dava açılmasından ve feragatten bahsediliyor. Kötü niyetli olduğu açıkça görünen bir sözleşme ve geçerliliği yok. İlk defa böyle bir şey duyuyorum.”

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Ayhan da sözleşmenin etik olmadığını belirterek, “Hak aramaktan vazgeçmeyle igili sözleşme. Maddi ve manevi tazminatın kendilerine önceden verilmesi halinde feragat dilekçeleri alınıyor. Bu uygulamada var. Ama avukat seçmede kısıtlama, diğer tüm haklarından vazgeçme gibi geniş bir feragatin hukukta yeri yok.”

Avukat Alptekin Ocak da sözleşmeyi trajik olarak nitelendirdi: “Belli ki firma kendi durumunu garantiye almak istiyor. Ancak çok trajik. Avukatın yaptığı meslek etik kurallarına, sözleşme de hukuka uygun değil. O avukat hakkında disiplin soruşturması gerektirir. Ciddi yaptırımı olur. Firma açısından da suç, insanların iradesini satın alıyorsunuz. Ekonomik olarak daha güçsüz ve zayıf olan birinin haklarını gasp ediyorsunuz.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtPolisolay
Görüş Bildir