Görüş Bildir

İş Yerinde Porno İzleyen Çalışan Tazminatsız Kovulmuştu: Yargıtay Patronu Haklı Buldu

Anasayfa > Gündem

Yargıtay, işyeri bilgisayarında cinsel içerikli sitelere giren muhasebecisini tazminatsız bir biçimde işten çıkaran şirketi haklı buldu. Yargıtay kararında, davalı şirketin güveninin kötüye kullanıldığına hükmetti.

Diken'den Ali Yılmaz'ın aktardığı bilgiye göre, İstanbul’da faaliyet gösteren bir şirket, muhasebecinin şirkete ait bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların olduğu sitelere girdiğini fark etti. 1 Temmuz 2013 tarihli tespit sonrası şirket, üç yıldır çalışan muhasebeciyi kıdem ve ihbar tazminatı ödemeden işten çıkardı.

İş mahkemesi ‘iade’ dedi

İş mahkemesi ‘iade’ dedi

Muhasebeci, kararın iptali ve işe iadesi talebiyle Bakırköy İş Mahkemesi’ne başvurdu. Şirket adına yapılan savunmada ise davanın reddine karar verilmesi istendi. İş mahkemesi yaptığı yargılama sonrası davayı kabul etti.

"Şirketin güveni kötüye kullanıldı"

"Şirketin güveni kötüye kullanıldı"

Davalı firma avukatı karara itiraz etti. İtirazı Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi değerlendirdi. Daire kararında şöyle dendi: 

“Dosya kapsamından davacının davalı işyerinde muhasebe bölümünde çalıştığı, kendisine tahsis edilen bir bilgisayar bulunduğu, davalı vekilinin dosyaya sunduğu çıktılar incelendiğinde, bu bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği, bu sitelerdeki giriş saatlerinin ağırlıklı olarak mesai saati içinde olduğu, davacının bu internet sitelerine giriş yaptığının 01/07/2013 tarihinde tespit edildiği, iş akdinin de aynı gün feshedildiği anlaşılmaktadır.  Davacının bu eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı olduğundan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır.”

Daire, iş mahkemesinin verdiği kararı da bozdu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
143
38
14
8
4
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?