Is it Fitne Time for AKP? AKP İçindeki Çizgi Film Kavgası ve Trolleşme Temayülü

683PAYLAŞIM

Gülerek başlamak istiyorum 😂

Malumunuz geçtiğimiz günlerde AKP resmi Twitter hesabından bir çizgi film videosu yayınlandı. Video Twitter’a düşer düşmez muhalefet alaycı kahkahalara boğulurken, AKP'liler ‘’işte partimizden beklediğimiz işler’’ diyerek sevinçle karşıladı.

Aslında kutuplaşmanın ve ayrışmanın nereye vardığının göstergesiydi. Muhalefetin dalga geçtiği bir çizgi film animasyonunu, iktidar yanlıları baş tacı yapmaya kalkmıştı. İki taraf arasındaki makas her anlamda o kadar açılmıştı ki ...

Çizgi film hem teknik olarak hem content (içerik) olarak vasattı. Propaganda teknikleri açısından bariz hataları vardı. Bu hataları burada sıralamak istemiyorum. Meraklısı Fahrettin Altun’a sorsun 😅

AKP'li sosyal medya kullanıcıları uzun süredir partilerinden Z kuşağına ve Internet kullanıcılarına ulaşmaları için çalışmalar yapmalarını bekliyordu. AKP Medya ve Tanıtım Başkanlığı da bu talebi karşılamak için bir çalışmaya girmiş.

İyi niyetli ve gayretli olmak yetmiyor tabii.. Biraz da yetenek lazım. Sonuç olarak çuvalladılar.

Çuvallamadan sonra ise RTE’nin emriyle çizgi film AKP resmi hesabından silindi.

Not: Hadi Özışık, RTE'nin. videoya çok sert tepki verdiğini söyledi.

Hamza Dağ’ın açıklaması ise evlere şenlikti. Siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için AK Parti olarak bir adım attıklarını söyledi. Bu akıllara çizgi film seviyesiz miydi? sorularını getirdi elbette.

Peki neden silindi? AKP içinde kabaca yaşlılar ve gençler arasında iletişimin nasıl yürütüleceği konusunda bir tartışma vardı.

Boomer olarak nitelendirilen Aksaçlılar doğrudan iletişim yöntemlerini tercih ederken, Z kuşağını hedefleyen gençler ise ‘’troll’’ metodlar, asimetrik savaş, gayrinizami harp ve gerilla yöntemleri seçiyordu. (Yanlış anlaşılmasın iletişim yöntemi olarak :) )

Sebebi çok net. Muhalefet iletişimde gayri nizami harbi metod olarak seçti ve başarılı oluyor. Sosyal medyanın diline çok uygun olan bu yöntemler sonuç alıyor ve iktidarı sosyal medyada yıpratıyor. Bu yöntemler konvansiyonel medyada işe yaramaz. Neden? Çünkü anne babalarımız yani genel olarak halkımız ironiden, kinayeden, mecazi mürselden, tarizden pek anlamaz 🤷🏻

Konuya hakim olmayanlar gayri nizami iletişim metodlarına ya da asimetrik iletişime trolleşme temayülü diyor. AKP içinde de bu yöntemler tartışılıyor. Aksaçlılar konvansiyonel medyaya %100 hakim oldukları için doğrudan iletişim yöntemlerini kullanmaya devam etmekte ısrarcı. Doğrudan iletişim ve trolleşme arasında hangisinin tercih edilmesi gerektiğini merak eden varsa onu da Nuh Yılmaz'a sorsun 😅

Gençlerse hayır diyor ve yöntem olarak  asimetik iletişimi seçtikleri için adları trolle çıkıyor :))

Bu tartışmada kimin galip çıkacağını bilmiyoruz fakat AKP içindeki iletişim kavgası devam edeceğe benziyor. Ben bu iletişim ayrışmasının büyük bir kavga olduğunu düşünmüyorum. İletişim yöntemi kavgası merkezde siyaset yapanlar için detaydır. Ben size esas kavganın spoilerını vereyim.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 40 yıllık siyasi hayatı boyunca büyük mücadeleler sonunda edindiği %50'lik kitleye Süleyman Soylu’nun 3lü çektirmesi AKP içinde gerçek ayrışma nedeni ve tartışma konusu. (Maybe the real fitne .) Biz önümüzdeki aylarda-yıllarda bu ayrışmayı bekleyelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aaabbbcccddd

(Maybe the real fitne .) bu ne demek? Komik mi? Farklı mı?

doctor-what

Gençleri yakalayamazlar çünkü iyi niyetli değiller. Ve gençler de artık bunu sezebilecek kadar deneyimli. Aslında bu kadar basit

rans

Tek çıkarları kaldı seçmen yaşını 40'a çekmek yoksa güle güle 😂😂

bysonturk

recep daha zor seçilir pimini kendi çekti recceppp

yilmaz-esen

boşuna ağız sulandırmayın. tayyip ceketini koysa seçilir.

jord

malim diyorsun yani kisaca, bi insan geri zekaliligini bu kadar kolay itiraf eder mi..

reshontheway

Yılmaz artık sanırım para suyunu çekti, 3-5 atıyorlar falan. Tamam embesilliklerine alıştık ama bu kadar yüzeysel şeyler yazmazdın.

lilimili

İlericilik ve çağdaşlıktan Allah'a sığınırım demişliği var be, bu da bir şey mi ahshs.

yilmaz-esen

işim gücüm var

yilmaz-esen

ne yapalım türk düşmanlarına mı oy verelim ?

yilmaz-esen

ee yani senin gibi ırkçı mı olayim ? sizin gibi tipleri yönetimde göreceğime 150 tayyibe oy veririm daha iyi. keşke yarın seçim olsa da bir balonunuz patlasa.

reshontheway

Yılmaz Allah'ın adını verdim şu son 10 senede TÜRK aşkı için yaladıkların ne yaptı? Andımızı CHP mi kaldırdı? Ulan MHP bile 2 gün önce TÜRKÇÜLÜK gününü ağzına alamayıp Arap sevdanızdan korkup MİLLİYETÇİLER günü dedi. Sürekli Arapların götünü yalarken Türkistan'a yapılanlara, Ruslar Suriye'de Türkmenleri katlederken ses çıkarmamanıza hiç girmiyorum.

oneydiyo

İstanbul seçimine ceketini koydu, hem de bir değil iki kere. Seçildi mi? :)

gamze-hc

adresini verde seçim olup kaybettikleri zaman sana kocaman nah işaretli foto kargolayım

Görüş Bildir