İş Görüşmesinde Elini Kolunu Nereye Koyacağını Bilemeyenlere Uzmanlardan 15 İyi Tavsiye

 > 
323PAYLAŞIM

O şahane CV'lerinizi daha da şahane birer önyazıyla taçlandırdınız. Başvurularınız tamam, mülakata da çağrıldınız; buraya kadar işler süper gitti. Peki bu noktadan sonra bilmeden hatalı kullandığımız vücut dili yüzünden her şeyi berbat mı edelim? Tabii ki hayır; imdadınıza yetişiyoruz! 

Başarılı bir mülakat geçirmek istiyorsanız emin olun her şey detaylarda yatıyor; ve eller o detayların oldukça önemli bir parçası. İşin kötüsü şu; ellerimizle asla yapmamamız gerekenler yapabileceklerimizden çok daha fazla 😕 Peki ne yapacağız bu elimizi kolumuzu, ona bakalım.

1. Avuç içlerinizin görünmesi iyidir.

Ellerin bu biçimde durması samimiyet ve içtenlik belirtiyor. Vücut dili uzmanları bu hareketin yüzyıllardır "silahsızlık ve uzlaşma niyetine" işaret ettiğine, bu nedenle mülakat sırasında olumlu bir etki bırakacağına dikkat çekiyor.

2. Masanın altında kucağınıza indirmeyin.

Ellerini gizlemek kendine güvensizlik olarak algılandığı gibi, saklayacak bir şeyleriniz olduğu, sorulara açık yüreklilikle cevap vermediğiniz kaygısını da uyandırıyor.

3. Saatinize bakmayın.

"Fazla vaktim yok" diyor gibi görüneceğiniz için acelecilik ve sabırsızlık algısı uyandıran bu hareket, aynı zamanda karşı tarafın sizi dikkatle dinlemeye ayırdığı zamana saygısızlık.

4. Cebinize sokmayın.

Bu sizi isteksiz, hevessiz ve aynı zamanda güvenilmez gösteriyor. Hele de ceplerinizdeki anahtar ve bozuk paralarla lütfen oynamayın.

5. Masanın üzerine kapatmayın.

Bu hareket baskıcı, dominant, inatçı bir kişilik olduğunuz, karşı tarafın üzerinde kendi kontrolünüzü kurmak istediğiniz anlamına gelir -ki bu yüzden de politikacılar tarafından yanlışlıkla sık sık kullanılır.

6. Parmaklarınızı masaya tıpırdatmayın.

Sabırsız, gergin ve asabi bir imaj verirsiniz.

Bonus

😏

7. Kollarınızı kavuşturmayın.

Defansif, sabit fikirli ve algıları kapalı biri gibi görünmek istemezsiniz.

8. El kol hareketlerini abartmayın...

Bu da gayet gergin, kaygılı ve tez canlı bir imaj oluşturuyor. Ayrıca insanları korkutabilirsiniz 😨

9. Yumruk yapmayın.

Az sonra karşınızdaki İK'cıya tekme tokat girişmeyi düşünmüyorsanız yumruk yapmayın. Bu, aslında zayıf hissettiğiniz ama güçlü görünmeye çalıştığınız şeklinde algılanıyor.

10. Göğsünüze koyabilirsiniz.

Söylediklerimi içtenlikle söylüyorum mesajı güzel. Ayrıca inanılmak ve orada benimsenip kabul görmek istediğinize işaret ediyor.

11. Ara sıra avuçlarınızı birbirine sürtebilirsiniz.

O iş için gerçekten heyecanlı olduğunuza ve gelmekte olan şeye hazır hissettiğinize, beklentinizin yüksek olduğuna, "pozitif stres" taşıdığınıza yorulur bu hareket. Ancak görüşmenin başından sonuna bunu yapmayın.

12. Karşınızdakine parmak doğrultmayın tabii ki...

Tembel bir ilkokul öğrencisi veya yaramazlık yapan çocuğunuz değil karşınızda oturan. Bu hareket karşı tarafa fikir empoze etmeye çalıştığınızı, kibirli olduğunuzu ve hatta görüşmeyi küçümsediğinizi düşündürüyor.

13. Ellerinizi ovuşturup, parmaklarınızı kütürdetip durmayın.

Sinirli, gergin ve dahi kendinizi o an görüşmekte olduğunuz pozisyon için yetersiz gördüğünüzü düşünebilirler.

14. Dozunda kullanırsanız, kesme hareketi iyidir.

s1098.photobucket.com

Sağlam ve kararlı bir duruşunuz olduğunu gösterir. İki farklı fikri birbirinden ayırmak için de gayet uygun. Yalnızca fazla agresifleşmeyin.

15. Ama en iyi ve garantili olan şu; parmak uçlarınızı birleştirin.

Siyasetçi hareketi evet! Kendinize güveninizin tam olduğunu belirten en iyi hareket budur; zaten o sebeple neredeyse tüm politikacı ve üst düzey yöneticiler ellerini bu şekilde tutar.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ertugrul.tiknagmail.com

Size bir soru, "ne içersiniz?" sorusuna ne cevap verilmesi uygun olur :)

sc-acum-ins

bir şey içer misiniz sorusu ucu açık, içmek istemeyebilirsiniz kibarca reddetmek en uygundur. ama direk ne ile başlıyorsa seçmeniz gerekmektedir bu nedenle çok uğraştırmadan hazırlanan bir şey olmalı su iyi bir tercihtir geldiğinde ufak bir yudum alın büyük yudum beni yordun es vermedin boğazım kurudu laf anlatırken sana edası yaratır

Gizli Kullanıcı

Benden de bir tavsiye:Göz kapaklarınızı ağır ağır hareket ettirmeyin.Bu umursamaz,sıkılmış görünümü verir.Direk postalanırsınız.Göz temasını bırakmayın.Göz damlası sıkıp gidin gözünüze,içi parlıyormuş gibi gözükebilir aşldkslsjl

dna

bide bütün mülakatı doğru düzgün atlattıktan sonra "teşekkürler çıkabilirsiniz" dediklerinde eyvallah demeyin

saykoloji

Bir keresinde bana "teşekkür ederiz" dediklerinde, "ben teşekkür ederim" demiştim. Bana "neden?" diye sormuşlardı.

sc-acum-ins

o anda vakit ayırdığınız için anlamı taşıyan fakat bir miktarda sizi tanıdığım için izlenimi uyandırmayı başardığın anda işe alınırsın

emrec

aslında en önemli unsur TORPİL tabi bunun dışında el hareketlerinin duyguları yansıttığı doğru. bununla beraber ortamda çok önemli önünüzde masa yok sandalye de oturuyorsunuz elinize verdiler çay o arada da konuşmaya başladılar !! hadi uygula yukarıdaki tavsiyeleri. Her zaman işe yaramaz ama yine de bilmekte yarar var tabii birde o an bunları düşünüp harekete geçirmek lazım :)

ezgisen

7 yi bugun patrona yaptım.. doğru bulunan olması gereken düşüncelerde de oluyor ıstem dısı..

alfred-hickork

Defansif, sabit fikirli ve algıları kapalı biri gibi göründün.. tebrikler

ezgisen

hah :) sende cevap yazdın alkışş

alfred-hickork

oysa avuç içlerini göstermeliydin

Görüş Bildir