Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'İş Birliğimizin Taşıdığı Önemin Farkındayız'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bölgemizi saran ateş çemberi karşısında Türkiye ve Kazakistan gibi ülkelerin dayanışma içinde heraket etmesi şarttır. İşbirliğimizin taşıdığı önemin farkındayız' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık ettiler.

Erdoğan ve Nazarbayev, Konsey toplantısının ardından Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin sonuçlarına ilişkin ortak açıklamayı imzalayarak, ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Erdoğan, 'Gerek Irak gerek Suriye gerek Yemen gerek Libya gerek Mısır bütün bu konuları, Ukrayna konusunu değerlendirme imkanımız oldu. Bu meselelerde de genel olarak fikir birliği içinde olduğumuzu memnuniyetle gözlemledik' diye konuştu.

İki ülkenin uluslararası adaylıkları konusunda da karşılıklı desteğin süreceğini kaydeden Erdoğan, Kazakistan'ın 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığının söz konusu olduğunu, adaylık konusunda Türkiye'nin Kazakistan'a her türlü desteği vereceğini ifade etti.

'Dayanışma içinde hareket etmeliyiz'

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra özellikle uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

'Bölgenin refahı, istikrarı ve güvenliği bağlamında işbirliğimizin taşıdığı önemin farkındayız. Bugün bölgemizi saran ateş çemberi karşısında Türkiye ve Kazakistan gibi bölgesinde güvenlik, istikrar ve refahın sembolü olan ülkelerin dayanışma içinde hareket etmesi şarttır. Her zaman ifade ediyoruz, Türkiye'nin dostluğu kara gün dostluğudur. Kazak kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu stratejik alanlarda onların yanında olmaya devam edeceğiz.'

Yeni Sinerji Ortak Eylem Planı

Basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Kazakistan arasında Yeni Sinerji Ortak Eylem Planı'nın güncellenmesine ilişkin protokol imzalandı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin katıldı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?