İş Adamlarına Şantaj İddiası

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İş Adamlarına Şantaj İddiası

7 bin kişinin 3 yıl boyunca dinlendiğini yazan Yeni Şafak Gazetesi dinlemelerle ilgili yeni bir iddia daha ortaya attı. Buna göre, yüksek yargı mensuplarıyla medya patronlarının görüşmeleri şantaj amacıyla kayıt altına alındı.

Yeni Şafak Gazetesi, Yargıtay Onursal Üyesi Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Anadolu Adliyesi Başsavcısı eski HSYK üyesi Celal Avar ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit başta olmak üzere üst düzey bürokrat, yargı üyeleri ve iş adamlarının dinleme kayıtlarına ulaştığını açıkladı.

Buna göre, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner'in görüşmeleri de dinlendi. İddiaya göre, '2241345714' numaralı bir kayıtta Şahenk ve Ciner'in Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile ilgili görüşmesi yer alıyor.

'Şike hâkimine dinleme'

Yeni Şafak'a göre, dinlenen isimler arasında geçen yılın kasım ayında Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanlığı'nı kaybeden Ahmet Ceylani Tuğrul da var. 

Buna göre, Tuğrul'un adı tapelere 'a.tugrulceylan' olarak geçti.

Ahmet Ceylani Tuğrul, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da sanıkları arasında olduğu Şike Davası'nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin başkanlığını yaptı. Şike Davası'nın temyiz duruşmasından önce yenileme seçimini kaybedince başkanlığa, daire üyesi Bahri Demirel seçildi.

4 yıl boyunca daire başkanlığı yapan Tuğrul'un bir inşaat şirketinin sahibi ile yaptığı görüşme '1874446207' numaralı tapede yer alıyor.

'Ombudsman da var'

Onursal Yargıtay üyesi, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu da iddiaya göre dinlenen isimler arasında.

Türkiye'nin ilk ombudsmanı Ömeroğlu'nun '1823784849' numaralı tapede Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca ile görüşmesi var.

İş adamı Osman Ağca, 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Davanın görevden alınan savcısı Zekeriya Öz’ün, yine aynı operasyonda gözaltına alınan iş adamı Ali Ağaoğlu’ndan aldığı parayla Dubai tatili yaptığı iddiası vardı. Ağca'nın, iddia edilen bu tatilin makbuzunu Ağaoğlu'ndan istemesi de bir başka söylentiydi.

Osman Ağca'nın, Ömeroğlu'nun ombudsmanlığa seçilmesinin ardından Ömeroğlu onuruna yemek verdiği ve bununla ilgili görüşmeleri dinlemeye takıldı.

'Osman Ağca'nın bazı görüşmeleri dinlendi'

Yeni Şafak'ın açıkladığı tapelere göre, Anadolu Adliyesi Başsavcısı Celal Avar'ın yaptığı bazı görüşmelerin dinlemeye takıldığı da ortaya çıktı.

Avar'ın da yine Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca ile yaptığı görüşmeler tapelere yansıdı.

Osman Ağca'nın, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu ile görüşmeleri de '18530155771' numaralı tape kayıtlarında yer aldı. Yine Ağca'nın Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile görüşmeleri de kaydedildi.

7 bin kişilik dinleme listesi

Yeni Şafak 24 Şubat'ta "Derin kulak Pensilvanya" manşetiyle çıkmış, Başbakan ve yakın çevresi ile gazetecilerin bulunduğu 7 bin kişinin telefonlarının 3 yıl dinlendiğine ilişkin belgeler yayınlamıştı.

Başbakan Tayyip ErdoğanYeni Şafak ve Star gazetelerinin dinleme iddiaları üzerine, isim vermeden Fethullah Gülen Cemaati'ni suçladı.

Avukatı aracılığıyla açıklama yapan Fethullah Gülen, dinleme iddialarının kendisine atfedilmesinin 'kara propaganda' olduğunu söyleyip iddiaların doğru olması halinde sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAziz YıldırımBaşbakanDubaiFenerbahçeFethullah GülenKahramanmaraşRecep Tayyip ErdoğanRüşvetStar tvYargıtayali ağaoğlu
Görüş Bildir