İrina, Ak Parti'den Birinci Sırada

4PAYLAŞIM

İrina, Ak Parti'den Birinci Sırada

AK Parti, Antalya’da 6 yıl önce Türkiye’ye yerleşen ve 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçen Rus Irina Balcı’yı, Konyaaltı ilçesinden birinci sıra meclis üyesi adayı gösterdi. Balcı, siyasete girme gerekçesini, "Biz bu ülkede yaşamak istiyoruz. Ülkeye faydalı olmak istiyoruz. İmkanımız ve gücümüz var, isteklerimiz var" diye açıkladı.

Türkiye’ye 6 yıl önce gelen 4 çocuk annesi 34 yaşındaki Irina Balcı, 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçti. Aynı zamanda Antalya’da Rus Sanat ve Kültür Derneği’nin başkanlığını da yürüten Balcı, Moskova Devlet Üniversitesi’nin Filoloji bölümünü bitirdi, ardından Fransa’da Sorbone Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk okudu. Antalya’da 10 binin üzerinde Rus’un hayatını sürdürdüğü Konyaaltı’nda yaşayan Irina Balcı, Ak Parti’den belediye meclis üyeliği adaylığıyla siyasete atıldı.

Ak Parti’nin Konyaaltı belediye meclis üyesi adayları listesinin kontenjan sıra birinci adayı olan Balcı’nın seçilmesi, Ak Parti Belediye Başkan adayı Remzi Sadi’ye bağlı. Konyaaltı’nda Ak Parti seçimleri kazanırsa Antalya’da ilk defa Türk vatandaşlığına geçmiş bir yabancı yerel yönetimlerin karar organı, belediye meclisinde yer alacak.

10 BİN RUS KONYAALTI’NDA YAŞIYOR

Konyaaltı’nda ’Yüzde yüz gülen yüz’ sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden Ak Parti adayı Sadi, "Konyaaltı’nda her milletten insanımız yaşıyor. Irina Balcı, tüm yabancı uyruklu vatandaşlarımızı da temsilen aramızda olacak. Biz beraber Konyaaltı’nda harika günler hedefliyoruz" diye konuştu. Ak Parti adayı Sadi, hayallerindeki Konyaaltı’nı Rus, Ukraynalı, Alman veya İngiliz herhangi bir ülkeden tercihini Konyaaltı’ndan seçmiş insanlar ve Konyaaltılılarla beraber kurmak istediklerini kaydetti.

Konyaaltı’nda 10 bine yatın Rus yaşadığını, bunlarını bir kısmının Türk vatandaşlığına geçmiş, belli bir bölümünün oturma ve çalışma izniyle Antalya’da hayatlarını sürdürdüğünü aktaran Remzi Sadi, "Vergi veriyorlar. Bizimle beraber aynı pazarı kullanıyorlar, işyerleri var. Ürettikleri katma değer var, istihdama katkı koyuyorlar. Bunlarını yok sayılması mümkün değil. Böyle bir vizyonla hayata bakan, böyle bir vizyonla yerel hizmetler sunma arzusundaki belediyenin Irina Balcı’yla beraber çok daha büyük güç kazanacağını umuyoruz" diye konuştu.

IRİNA BALCI’NIN VİZYONU ÖNEMLİ

Remzi Sadi, Ak Parti teşkilatlarının Irina Balcı’ya çok olumlu yaklaştığını kaydetti. İsmi hem il yönetimi hem de Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’le paylaştığını aktaran Sadi, şunları söyledi:

"Konyaaltı çağdaş insanların beldesidir. İnsanlara o milletten bu milletten, şu inançtan, bu renkten gibi bölgesel mantığıyla bakarak Konyaaltı’nı, Antalya’yı ve Türkiye’yi ileriye taşıyamayız. Türkiye 2023 vizyonuyla yürüyen bir ülke. Konyaaltı bu vizyona artı şeyler katmak durumunda. Bu anlamda Irina Balcı’ya milletliği üzerinden bakmıyoruz. Vergi veren vatandaşımız, bugüne kadar aldığı eğitim, vizyonu ve vereceği katkılarla bakıyoruz."

’BU ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Ak Parti ile siyasete atılan Balcı, 5 yıl önce geçtiği Türk vatandaşlığıyla onur duyduğunu söyledi. Başkanlığını yaptığı Rus Sanat Kültür ve Derneği nedeniyle Antalya’da yaşayan yerleşik yabancıların mutluluklarını ve sorunlarını çok iyi bildiğini aktaran Balcı, hem arkadaşlarının ’Bizim de belediye meclislerinde temsilcimiz olsun’ demeleri, hem de Türkiye’ye ve Antalya’ya faydalı olma düşüncesiyle siyasete atıldığını aktardı.

Antalya’da bugün özellikle Rusların ulaştığı nüfusla artık yerel yönetimlerin karar organlarında yer almalarının bir mecburiyet, zorunluluk olarak da ortaya çıktığını kaydeden Irina Balcı, "Nerede daha çok Rus var. Avrupa’da mı, yok. Türkiye’de. Biz bu ülkede yaşamak istiyoruz. Ülkeye faydalı olmak istiyoruz. İmkanımız ve gücümüz var. İsteklerimiz var" dedi.

AK PARTİ İÇİNDE FARKLILIKLAR OLSUN

Balcı, meclis üyesi adaylık teklifinin ise Ak Parti Belediye Başkan adayı Remzi Sadi’den geldiğini belirterek, "O gördü bizim burada olmamızın ciddi ve önemli olduğunu. Ondan çok gurur duydum" dedi. Irina Balcı, Ak Parti’de var olmak istemesini ise "Ak Parti’nin içinde farklı insanlar olsun. Bunu da göstermek istiyoruz" diye açıkladı.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir