Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran: Türkiye İle İlişkilerimizi Bozmak İstiyorlar

 > -

İran: Türkiye İle İlişkilerimizi Bozmak İstiyorlar

İran: Türkiye İle İlişkilerimizi Bozmak İstiyorlar

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Basın Yayın ve Genel Diplomasi Merkezi Başkanı Ramin Mehmanperest, birçok ülkenin, İran-Türkiye arasındaki ilişkilerden memnun olmadığını belirterek, “Öyle bir ortam oluşturmak istiyorlar ki, iki ülke arasındaki ilişkilerde soru işaretleri yaratsınlar. Bunun gerçekleşmesine izin vermememiz gerekiyor” dedi.

Mehmanperest, İran'ın İstanbul Başkonsolosu Mahmud Heydari ile başkonsoloslukta basın toplantısı düzenledi.

Orta Doğu bölgesinin çok hassas bir dönemeçten geçtiğini belirten Mehmanperest, Türkiye ve İran arasında daha çok işbirliği yapılmasının, istikrarın ivme kazanmasına destek sağlayacağını düşündüklerini söyledi.

İran ve Türkiye'nin tarih, kültür ve inanç yönünden ortak paydalara sahip olduğunu aktaran Mehmanperest, bazı konularda fikir ayrılığı olabilse de politik ve uluslararası konularda iki ülke üst düzey yetkililerinin aynı düşüncede olduğunu kaydetti.

Mehmanperest, gerçeklerin kamuoyuna yansıtılmasında basın-yayının rolünün önemine işaret ederek, “Batı basınının, basın-yayının boşluğundan faydalanarak kamuoyunda başka bir çerçeve yaratmasına izin vermemeliyiz. İki ülke arasındaki basını teşvik etmemiz gerekiyor ki, haberleri doğru kaynaktan alıp, doğru yansıtsınlar” dedi.

İran'ın basın-yayın temsilcileriyle birlikte Erzurum, Ankara, Trabzon ve İstanbul'da bazı görüşmeler yaptığını belirten Mehmanperest, bu illerdeki siyasi yetkililerle değişik alanlarda fikir alışverişinde bulunduklarını anlattı.

"TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLER STRATEJİKTİR"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Mehmanperest, “Türkiye'nin doğalgaz konusunda İran'a bağlı olduğunu biliyoruz.

İran'ın doğalgazı silah olarak kullanmayacağının garantisini verebiliyor musunuz?” ve “Suriye konusunda Türkiye ile İran ne yapabilir?” sorularına şöyle yanıt verdi: “İran ile Türkiye arasındaki ilişki, stratejik bir ilişkidir. İki ülke arasındaki en iyi siyasi ilişkiler seviyesindeyiz. Ticari işbirliği gün geçtikçe artmakta. 2011'de iki ülke ticaret hacmi 16 milyar doların üzerinde. 2012'de ticari işbirliği 21 milyar doları aşmış durumda. İki ülke üst düzey yetkilileri 2015'te 30 milyar doları hedefliyorlar. Biz iki komşu ülkeyiz, her zaman birbirimizin yanında olduk ve olacağız. Bu gibi ihtiyaçlarımızı gidermek, iki ülke için bir fırsattır aslında. Bu ihtiyaçları, birbirimize baskı uygulayarak kullanmayacağız.”

-İran'dan Suriye için 6 maddelik çözüm önerisi-

Mehmanperest, İran'ın Suriye için 6 maddelik bir çözüm yolu önerdiğini, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünde bu öneriler üzerinden açıklama yaptığını kaydederek, açıkladıkları maddelerin Türkiye tarafından da kabul edileceğini düşündüğünü aktardı.

Türkiye ve İran'ın, Suriye'de kan dökülmesine ve çatışmanın devam etmesine karşı olduğunu belirten Mehmanperest, “İki taraf da buna inanıyor ki, çatışmanın devamında kadınlar, çocuklar ve masum insanlar hayatını kaybediyor” dedi.

Suriye'de halkın oyuna ve isteğine saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Mehmanperest, “Ama nereden bileceğiz ki çoğunluğun isteği nedir? Öyle düşünüyoruz ki bunun cevabı, bağımsız ve özgür bir seçimle mümkün. Bunun için hepimiz çaba göstermeliyiz ki, Suriye'deki çatışmalar dursun” diye konuştu.

Ulusal diyaloğun çeşitli grupların temsilciliğiyle kurulması gerektiğine inandıklarını belirten Mehmanperest, bu çeşitli gruplardan oluşan geçici hükümetin kurulması gerektiğini söyledi.

“TÜM TERÖRİST GRUPLARA KARŞIYIZ"

Bir gazetecinin, terör örgütüne destek konusunda yönelttiği bir soruya karşılık da Mehmanperest, şunları kaydetti:

“İki ülkenin istihbarat teşkilatı, terör örgütü karşısında sıkı bir işbirliği yapıyor. Bizim terörist gruplara karşı tutumumuz belli. Tüm terörist gruplara karşıyız. Ülkemiz teröristlerin en büyük kurbanı olmuştur zamanında. Birçok vatandaşımız ve yetkilimiz teröre maruz kaldı. Terörizm karşısında tüm ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Türkiye ile özel olarak PKK terör örgütüyle ilgili işbirliğimiz devam ediyor.”

Mehmanperest, “Birçok ülke, İran-Türkiye arasındaki ilişkilerden memnun değil. Öyle bir ortam oluşturmak istiyorlar ki, iki ülke arasındaki ilişkilerde soru işaretleri yaratsınlar. Bunun gerçekleşmesine izin vermememiz gerekiyor. İran'ın ajanlara ve teröristlere yardım ettiği haberleri doğru değil” dedi.

Türkiye ile İran'ın bölgeyle ilgili ortak hedefleri bulunduğunu anlatan Mehmanperest, “Bölge ülkeleri için istikrar ve emniyet arıyoruz. Türkiye ile terörist gruplara karşı işbirliğimiz devam ediyor” diye konuştu.

İRAN'IN NÜKLEER FAALİYETLERİ

İran'a uygulanan ambargolara yönelik soru üzerine Mehmanperest, bu ambargoların yasa dışı olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Amerika ve Avrupa'da batılı ülkeler, İran'ın nükleer faaliyetlerini gündeme getirerek bunu bahane ediyorlar. İran'ın tüm nükleer faaliyetleri tamamen Uluslararası Nükleer Ajansı faaliyetleri çerçevesindedir. Batının tüm çabası İran'a baskı uygulamak. Amerika'nın bahanesi İran'ın nükleer faaliyetleriyse son 10 yılda bu faaliyetler göze çarpıyor. Halbuki İran 32 senedir ambargo altındadır. Nükleer faaliyetlerde bulunmadığımız zamanlarda bile onlar ambargo uyguluyorlardı. Şu anda nükleer faaliyetlerle ilgili anlaşma yaparsak, onlar insan haklarını ortaya atacaklar.

Eğer demokrasi ve seçimde de anlaşırsak o zaman diyecekler ki; 'Siz toplumda eşcinselleri özgür bırakmıyorsunuz'. Onların rahatsızlığı bu ki, ülkemizde devrim olmuştur ve onların eli ülkemizden çekilmiştir. Biz herhangi bir ambargoyu doğru bulmuyoruz. Bağımsızlık ve ambargonun kaldırılmasında bir tercih yapmamız gerekirse, bizim için bağımsızlık daha önemlidir.”

İran İslam Cumhuriyeti devriminden sonra İsrail, ABD ve bazı batı ülkelerinin, İran'a karşı çeşitli komplolar ürettiğini söyleyen Mehmanperest, sözlerini şöyle sürdürdü: “8 sene bizi savaşa zorladılar. Öğrendik ki, eğer toprak bütünlüğümüzü korumak istiyorsak güçlü olmamız lazım. Şu an öyle bir noktadayız ki rahatlıkla toprak bütünlüğümüzü koruyabiliriz. Buna rağmen ülkemize karşı askeri tehditler bertaraf olmamıştır. Amerikalılar, 'askeri seçenek her zaman masada' diyor. İsrailliler de İran'ı her zaman tehdit ediyor askeri saldırıyla.”

“ÇOĞUNLUĞUN İSTEĞİNE SAYGI DUYMAMIZ GEREKİYOR"

“İran, Esed rejimini destekliyor mu, Esed'siz bir çözüm formülü var mı?” şeklindeki soru üzerine Mehmanperest, Suriye konusunda Suriye halkından başka yönetimde kimin olup olmayacağına kimsenin karar veremeyeceğini söyledi.

Mehmanperest, şöyle devam etti:

“Ne biz onların işlerine karışmak istiyoruz, ne de başka ülkelerin onların işlerine karışması gerekiyor. Eğer halkın çoğu başka bir insanı seçiyorsa, buna saygı duymamız gerekir. Eğer halkın çoğunluğu şu anki sistemi destekliyorsa kimse bu karara karışmamalı. Zannediyorum demokrasinin anlamı bu.”

Batılı ülkelere çok ciddi eleştirileri olduğunu kaydeden Mehmanperest “Batı ülkeleri madem bu kadar Suriye halkının hukukundan yanaydılar, neden Tahrir halkıyla ilgili aynı duyarlılığı göstermediler. Acaba halk Mısır, Tunus, Libya, Yemen, Bahreyn gibi ülkelerde diktatörleri alaşağı etmek için ayaklanmadı mı? Bu diktatörleri Amerikalılar başa getirmedi mi?” diye konuştu.

Mehmanperest, savaş ortamında seçim olamayacağını, bu yüzden herkesin çatışmaların durması için çalışması gerektiğini vurguladı.

“TATBİKATLAR CAYDIRICI AMAÇLI"

Tatbikatlarla İran'ın diğer ülkelere bir mesaj mı vermeye çalıştığının sorulması üzerine Mehmanperest, “Hayır, bugünkü dünyada kim kendini savunabilirse güçlüdür. Saygın bir tavır sergileseniz bile, kendinizi savunamıyorsanız bu size saldırmayacakları anlamına gelmez” dedi.

Gazze'de son olarak yaşanan 8 günlük savaşı hatırlatan Mehmanperest, Filistin halkının saldırmadığı halde İsrail tarafından saldırıya uğradığını belirterek, “Zayıf oldukları sürece saldırıya uğruyorlar. Gazze'deki savaşçıların yeni füzeleri olmasaydı İsrail yenilgiyi kabul edecek miydi? Savunma gücü olursa, düşman da ona saldırma düşüncesinden uzaklaşır. Bizim savunma gücümüz tamamen bölgenin emniyetini ve istikrarını korumaya yöneliktir. Aksine yabancı güçlerin bölgede bulunmasını, bölgenin güvenliğine bir tehdit olarak görüyoruz. İran'da yapılan bu tatbikatlar da tamamen caydırıcı amaçlıdır” ifadelerini kullandı.

“İRAN, ZULÜM GÖRMÜŞ İNSANLARA YARDIMA HAZIR"

Türkiye'deki yardım kuruluşlarınca başlatılan ve ocak ayında da uluslararası ayağı Bosna'da başlatılacak “Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyasına İran'ın destek verip vermeyeceğine ilişkin soru üzerine Mehmanperest, “Özellikle baskı altındaki halklara yardım etmek, ülkemizin en temel isteğidir” dedi.

Mehmanperest, İran'ın 6 maddelik Suriye modelindeki maddelerden birinin Suriye'ye yapılacak insani yardımlarla ilgili olduğu vurgulayarak, İran İslam Cumhuriyeti'nin devrimden sonra ihtiyacı olan bölge halkına sürekli yardımda bulunduğunu hatırlattı.

İran'ın her zaman zulüm görmüş insanlara yardıma hazır olduğunu söyleyen Mehmanperest, şöyle dedi:

“Suriye halkının canı bizim için çok değerlidir. İnsancıl yardımlar çok iyi. Ama çatışmalar dursun ki, halk daha fazla zarar görmesin. Biz, ülkelerin çabasının bu çatışmaların durdurulması yönünde olmasını öneriyoruz. Aynı zamanda insani yardımların da bunun yanında yapılması lazım.”

"PATRİOTLARIN NİHAİ KONTROLÜ NATO'NUN ELİNDE OLACAKTIR"

Türkiye'de konuşlandırılacak Patriot füzelerine karşı İran'ın tavrının ne olacağı sorulan Mehmanperest, iki ülke askeri yetkilileri arasında bazı tedirginliklerin olabileceğini belirterek, şöyle devam etti: “Onlar buna inanıyorlar ki, Siyonist rejimin destekçileri ve bu gibi ülkeler onları teşvik ediyorlar ki, İran'a bir saldırı olsun. İsrail ve ABD yetkilileri, İran'a diyorlar ki, askeri seçenek masada. Askeri yetkililer her zaman herhangi bir ihtimali göz önüne alır. Bu ihtimallerden biri, eğer İsrail veya batı ülkeleri İran'a saldırırsa ve İran buna cevap vermek istiyorsa, NATO ülkelerinin burada kurulu füzelerle İran'ın karşılamasının önüne geçmek istiyor. Onun için inanıyorlar ki, füzelerin burada kurulmasının asıl amacı İsrail'i korumaktır. Çünkü batılı ülkelerin, Irak ve Afganistan'da iyi tecrübeleri yoktur. Nihai kontrolün Türkiye'nin değil, belki NATO ülkelerinin elinde olacağına inanıyorlar. O zaman bir tedirginlik var.

İki ülke yetkilileri bu konu üzerinde beraber konuşsunlar. Çünkü bizim politik ilişkilerimiz çok iyi. Siyasi ve ekonomik ilişkilerde çok güzel bir tablo var. Güvenlik açısından geniş işbirliğimiz var. Çok hızlı bir şekilde bölgenin sorunlarını çözebiliriz. Tedirginlik ortamının artmasına izin vermemeliyiz.”

Suriye'ye bir müdahale olması durumunda İran'ın tavrının ne olacağı sorulan Mehmanperest, “Her türlü askeri çatışma, istikrarsızlık, bunların hepsi İsrailizm. Herkes çatışmaların büyümesini ve hızlanmasını destekliyorsa, demek ki bu İsrail'in çıkarlarını koruyor. Tüm bölge ülkeleri, özellikle İran, Türkiye ve Mısır bölgede istikrar ve barış için çaba göstermeli. Bu ülkelerde Batı ülkelerinin müdahale zeminini oluşturmamamız gerekiyor. Bölge şartları hassas. Bir çatışma olursa bu diğer bölgelere yayılabilir. Ve bu, bölgedeki hiçbir ülkenin lehine olmaz. Hepimiz bunu engellemeliyiz” dedi.

Mehmanperest, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Konya'ya neden gelmediği sorusuna karşılık da programının yoğunluğu nedeniyle katılamadığına yönelik Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamayı hatırlatarak, “Biliyorsunuz iki ülkenin üst düzey yetkililerinin ilişkileri çok samimi ve dostçadır” dedi.

Halid Meşal'in Suriye konusunda İran ile aynı düşünmediği açıklaması ve Hamas'ın bu tavrı hakkındaki düşüncelerinin sorulması üzerine Mehmanperest, İsrail'e karşı direnen İslami hareketlerle çok samimi ilişkileri olduğunu, bazı konularda siyasilerin görüş ayrılıklarının olabileceğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBeşer EsadErzurumFilistinGazzeIrakİranİsrailİstanbulMısırNATOSavaşSuriyeTercihTerörTunuskadınlar
Görüş Bildir