Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran Rehineler İçin Yardım İstedi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İran rehineler için yardım istedi

İran rehineler için yardım istedi

İran Suriye'de kaçırılan vatandaşları arasında Devrim Muhafızları'nın emekli üyelerinin olduğunu açıkladı.

İran dışişleri bakanı, Suriye'de silahlı muhaliflerin kaçırdığı 48 İranlı arasında bulunan emekli askerlerin artık ordu içinde bir konum sahibi olmadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Salihi, söz konusu kişilerin Şam'a dini merkezleri ziyaret etmek için gittiğini söyledi.

48 İranlıdan üçünün koşulları tam olarak netleşmeyen gelişmeler sonucu öldüğü bildiriliyor.

Muhalifler, ordunun havadan açtığı bir ateşte öldüğünü söylediği İranlılar için Şam'dan gelen diğer haberlerde muhalifler tarafından öldürüldüğü belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklamasını Türkiye dönüşü yapan Salihi, ''Türkiye'nin bizim Suriye'ye hac amaçlı giden İran vatandaşlarımızın kurtarılmasında büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz'' dedi.

İran BM'nin de devreye girmesi çağrısı yaptı.

Türkiye ile İran'ın işbirliği ile Suriye'deki sorunun çözebileceğini belirten Salihi, ''Bölgenin istikrarını ve barışı korumak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tüm önemli oyuncular harekete geçmeli ve bölgede barış ve istikrarı sağlamanın hepimizin çıkarına olduğunu bilmeli. Çünkü Suriye'de durumun kötüleşmesi hepimizi kötü bir duruma sürükleyecek'' diye konuştu.

Jonathan Marcus

BBC Diplomasi Editörü

Suriye İran'ın en önemli müttefiklerinden biri. İran Devrimci Muhafızlar üyeleri Suriye'de aktif olabilir ve muhaliflerin 48 İranlıyı kaçırmış olmasının ardında yatan neden bu olabilir.

İran, bölgesel nüfuz bakımından Türkiye'yi rakip olarak görüyor. Mısır ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yenilenmesini ise "ılımlı Sünni İslam" ittifakı olarak değerlendirip kaygı duyuyor.

Esad rejiminin çökmesi İran'ı yalnızlaştırabilir. İran bölgede önemli bir güç konumunu korumak için diplomasi çabalarını yoğunlaştırıyor.

Rehine kriziyle ilgili başlıkların da arasında olduğu anlaşılan bir ziyaret için dün Şam'a giden Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili, İran, Suriye'nin önemli bir bölgesel ittifakın parçası olduğunu ve bu ittifakın parçalanmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili, Suriye'nin "direniş ekseni"nde önemli bir yeri olduğunu ve hiçbir biçimde bu eksenin parçalanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Yorumcular "direniş ekseni" tanımlaması içerisinde İran, Suriye, Lübnan'daki Hizbullah ve Gazze'deki Filistinli İslamcı örgüt Hamas'ın bulunduğunu belirtiyor.

İki haftadır televizyonlarda görülmeyen Esad ise Celili ile görüşmesi sırasında görüntülendi.

Suriye devlet televizyonu Başkan Esad'ın "Suriye hükümetinin ve halkın ülkeyi teröristlerden temizleme" konusundaki kararlılığına vurgu yaptığını bildirdi.

Esad "ulusal diyalogun devam edeceğini" ve Suriye'nin "dış komploları engelleme kapasitesi"ne sahip olduğunu söyledi.

İran, Suriye sorunu ile ilgili olarak yarın uluslararası bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerGazzeHacHizbullahİranLübnanMısırSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir