Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran, Nükleer Çalışmalarını Yavaşlattı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İran, Nükleer Çalışmalarını Yavaşlattı

İran, Nükleer Çalışmalarını Yavaşlattı

ABD'li, Avrupalı ve İsrailli yetkililerin verdiği bilgilere göre İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkenin nükleer programının şimdilik İsrail'in talep ettiği sınırlar içinde kalmasına karar verdi. Söz konusu kararın, bu yıl yapılacak seçimler öncesinde uluslararası bir krizin başlamasını önlemek için alındığı düşünülüyor. Aynı yetkililer, Hamaney'in Haziran ayında yapılması planlanan seçimlerde kendi görüşlerine Mahmut Ahmedinecad'a kıyasla daha uyumlu bir kişiyi lider olarak belirlemesini bekliyor.

ABD'li ve Avrupalı yetkililer, Hamaney'in İsrail'i ve ABD'yi nükleer çalışmalar konusunda zorlayabileceğinden endişe ediyordu. Ancak yine aynı yetkililere göre Hamaney; Tahran ile uluslararası camia arasındaki gerginliği tırmandırabilecek adımlar atmak yerine bunun tam tersini yapma yoluna gitti.

İran'ın dini lideri Hamaney Ahmedinecad ile bir toplantıda görülüyor. Bu fotoğraf 23 Ağustos 2012 yılında çekilmiş ve Hamaney'in resmi sitesinden alınmıştır.

Hamaney'in bu yaklaşımı, ABD'nin İran'ın nükleer programına verebileceği karşılığı kısıtlayarak Obama yönetimini hassas bir durumda bırakmış oldu. ABD'li, Avrupalı ve İsrailli yetkililer, 2013'te askeri güç kullanılabileceği gerekçesi ile bu yılı "kritik" olarak değerlendiriyordu.

Uluslararası baskıyı azaltmayı hedefleyen İran'da, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum miktarı 250 kilonun altında. Uzmanlara göre İran'ın atom bombası üretmesi için bu özelliklere sahip 250 kilo uranyuma sahip olması gerekiyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Eylül ayında Birleşmiş Milletler'e, gerekirse askeri müdahalede bulunarak İran'ın bu miktarda uranyum biriktirmesinin önlenmesi gerektiğini söylemişti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Aralık ayı sonunda verdiği bilgilere göre Tahran şimdiye kadar yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 232 kilo uranyum biriktirmiş durumda. Ancak bu miktarın 100 kilosu Tahran'daki araştırma reaktörünün çalıştırılması için farklı bir forma dönüştürülüyor.

"İran'ın, 250 kiloyu sınır olarak kabul etmesi iyi bir şey ama bunu çok akıllıca yapıyorlar" diyen İsrail'in ABD büyükelçisi Michael Oren İran'ın hareketlerinin, ülkeyi yalnızca birkaç hafta içinde kırmızı çizgiyi aşmasına imkan tanıyabileceğini belirtti.

İran daha önce defalarca bomba üretme çalışması yapmadığını yalnızca sivil nükleer güç geliştirme programı yürüttüğünü bildirmişti.

İran'ın nükleer programı, ABD ve İsrail ilişkilerine hakim olmaya devam ediyor. ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz ay Kudüs'e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İran'ın nükleer silah geliştirmesine 1 yıl kalmış olabileceğini açıklamıştı. İsrailli yetkililer, Tahran'ın nükleer tesislerinin askeri müdahale ile ortadan kaldırılamayacak bir büyüklüğe ulaşmasından endişe ediyor.

Jay Solomon - wsj.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş Milletlerİranİsrail
Görüş Bildir