İran'lı yetkililer Türkiye'yi yalancılıkla suçladı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İran'lı yetkililer Türkiye'yi yalancılıkla suçladı

İran'lı yetkililer Türkiye'yi yalancılıkla suçladı

Başbakan Erdoğan’ın Güney Kore ziyareti dönüşünde İran’da yaptığı görüşmeler bizim basınımızda öyle bir yansıtıldı ki, okuyan “İran bizimle aynı fikirde” diye düşünürdü.
Mesela 29 Mart günlü Star gazetesi sürmanşette şu cümlelerle verdi haberi: “İran’la mutabakat sağlandı, Nükleer zirve 13 Nisan’da İstanbul’da”.
Zaman desen, baş sayfadan verdiği haberde, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi’nin “Nükleer görüşmelerin İstanbul’da olması muhtemel” sözlerini duyurdu. (29 Mart 2012)
Ertesi günkü Zaman gazetesinde Başbakan’ın İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüşmesinde ön plana çıkarılan cümle şuydu, “Hamaney: Suriye’de reform ve seçim yapılmalı…” 30 Mart tarihli Star gazetesindeki bir başlık cümlesi ise şöyleydi: “Tahran Türkiye’ye şeffaf duruşu nedeniyle teşekkür etti.”
Bütün gazetelerdeki ortak nokta ise yetkililerle Başbakan veya Davutoğlu’nun gülümseyen fotoğraflarıydı. Algılar görüşmelerin çok iyi geçtiği şeklinde yönlendiriliyordu.
Aradan sadece birkaç gün geçti. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Muhsin Rızai aynen şöyle dedi:
“Bazı anlaşmalara bağlılık konusunda Türk dostlarımız sözünü tutmadığından nükleer görüşmeler başka bir dost ülkede yapılırsa daha iyi olur.”
Haydaaa… E hani Tahran şeffaflığımız yüzünden teşekkür ediyordu. Hani zirvenin Türkiye’de yapılacağı konusunda uzlaşılmıştı… Yahu adam açık açık “yalancı” diyor Türkiye’ye, “sözlerini tutmuyorlar” diyor… Üstelik Rızai’nin Türkiye’ye alternatif olarak önerdiği yerlerden biri de Şam, iyi mi… Tokat gibi bir yalanlamadır bu, Türk basınındaki algı yönlendirme çabalarına.
Bitti mi? İran’da bizimkileri karşılarken çekilen fotoğrafları medyamızda baş sayfalarda yayınlanan ve fotoğraf altına hep olumlu mesajlar verdiği yazılan Ali Laricani yani İran Meclisi Başkanı ne dedi biliyor musunuz?
Suriye konusundaki politikalarımızı yerden yere vurarak “İstanbul’da yapılan Suriye’nin dostları toplantısının Suriye’nin düşmanları tarafından yapıldığını ve bunun da İsrail’e nefes aldırdığını" söyledi. “Eğer derdiniz demokrasi ise Bahreyn’e neden susuyorsunuz” dedi.
İran Meclisi Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaattin Burucerdi, “AKP İsrail ve ABD’nin yanında” dedi. Yani bizi düşmanlarıyla aynı safta saydı.
Ee hani o gülücüklü fotoğrafların altına yazılan olumlu mesajlar? Adamlar bizi yalancılıkla suçlayıp, düşmanlarıyla aynı safta sayıyor. Medyamıza baksan her şey yolunda ama… Davutoğlu’na sorsan komşularla sıfır sorun…
İşin aslını sen söylemeyince elin adamı tokat gibi çarpıyor yüzüne, yalancılık, düşmanlık sözleri havalarda uçuşuyor.
İşte 10 yıllık AKP iktidarının sonunda ülkemizin ve basınımızın geldiği yer burasıdır.
Mehmet Yiğittürk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanİranİsrailİstanbulKoreStar tvSuriye
Görüş Bildir