İran İsrail Korkusuyla Kendi Uçağını Hedef Almış

-

İran İsrail Korkusuyla Kendi Uçağını Hedef Almış

İran İsrail Korkusuyla Kendi Uçağını Hedef Almış

İran ordusunun 2007-2008 yıllarında ülkedeki nükleer tesislere İsrail’den gelecek olası bir hava saldırısı nedeniyle çok endişeli olduğu ve bu yüzden iki kez sivil uçaklara ve hatta bir keresinde kendi askeri uçaklarından birine ateş ettiği bildirildi.

New York Times’ın ele geçirdiği gizli istihbarat belgelerine göre, sivil uçaklara karadan havaya füzelerle ve uçaksavar bataryalarıyla ateş edildi. Uçakların İran savaş uçaklarıyla önü kesildi.

Pentagon’a ait olan istihbarat belgesinde, “İran’ın hava savunma birimleri defalarca orantısız güç kullandı. Bunlar arasında tanımlanamayan ya da yanlış tanımlanan hedeflere uçaksavar füzeleriyle ateş etmek ve bu hedeflerin uçuşunu engellemek de yer alıyor” denildi. Belgede ayrıca İran ordusunun iletişiminin çok yetersiz olduğu, eğitim açığının da çok büyük olduğu bu nedenle “uçakların yanlış tanımlanması sorununun devam edeceği” belirtildi.

TANSİYON İYİCE YÜKSELMİŞTİ

Söz konusu yanlışlıkların yaşandığı dönemde, İsrail’de ve ABD’de İran’ın nükleer programıyla ilgili kaygılar artmış ve askeri operasyon seçeneği gündeme gelmişti.

Eylül 2007’de İsrail uçakları Suriye’nin kuzeyinde inşaat halindeki bir nükleer reaktörü vurmuş bir sonraki yıl da İsrail’in Akdeniz’de düzenlediği askeri tatbikat, İran’daki Natanz nükleer tesislerini vurma provası olarak değerlendirilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİranİsrailSavaşSuriye
Görüş Bildir