İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Ruhani Kimdir?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Ruhani Kimdir?

İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Ruhani Kimdir?

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Ruhani, İran devrimini gerçekleştiren Humeyni'ye 'İmam' diyen ilk isimdi...

İran'da Cuma günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 50'sinden fazlasını alan Hasan Ruhani, ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Seçimlerin ilk turunda yarışı kazanan Ruhani'nin seçim çalışmaları sırasında yaptığı konuşmalarda ülke güvenliği ve stratejik bilgileri açıklaması, ülkede büyük bir tartışmaya yol açmıştı.Reformcu kanadın temsilcisi olan Ruhani'nin seçim konuşmalarında, ülke güvenliği ve stratejik bilgileri açıklaması tepki toplamış, İran Meclisi'nden ve bürokrasisinden çok sayıda kişi, Anayasayı Koruma Konseyi'nden Ruhani'nin adaylığını yeniden gözden geçirmelerini istemişti.

RAFSANCANİ VE HATEMİ DESTEKLEDİ

İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Muhammed Hatemi, seçim öncesi yayınladığı bildiriyle 11. Dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hasan Ruhani'yi desteklediğini ilan etmişti. Hatemi açıklamasında, Muhammed Rıza Arif'e de adaylıktan çekilerek reformistlerin oylarının bölünmesini önlediği için teşekkür etmişti.

Rafsancani de Ruhani'nin ismini vermemiş ama desteklediğini ima eden açıklamalar yapmıştı.

HASAN RUHANİ KİMDİR?

Hasan Ruhani 1949 yılında doğdu.

Küçük yaşlarda İran'ın dini eğitim merkezi olan Kum kentine gitti ve orada klasik medrese eğitimi aldı.

Din eğitimi alırken bir taraftan da Tahran Üniversitesi'nde hukuk eğitimi derslerine girmeye başladı. Hukuk alanında kendini geliştirmek için 1979 yılında İngiltere'ye gidip Hukuk Sosyolojisi alanında doktora yaptı.

HUMEYNİ'YE İMAM DİYEN İLK İSİM

1977 yılında ilk dikkat çeken olayı gerçekleşti. Humeyni'ye İmam denilmesi için minberde açıkladığı öneri devrime destek veren insanlar tarafından benimsendi ve o günden sonra Humeyni'ye İmam Humeyni dendi.

Devrimden önce aktif olarak siyasi faaliyetlere katılıp birçok kez tutuklanan Ruhani, Devrimden sonra muhtelif görevlerde bulundu.

Beş kez dönem milletvekilliği yaptı. İki kez dönem Savunma Komisyonu Başkanı, iki dönem de Dış Politika Komisyonu başkanlığı ve Meclis Başkanvekilliğinde bulundu.

Irak Savaşı esnasında üst düzey komutanlıklar ve Uzmanlar Konseyi Üyeliği yaptı.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nin kurulması ile birlikte bu Konseyde dini liderin temsilcisi ve Konsey Genel Sekreteri oldu.

Hatemi Hükümeti döneminde Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreterliğine devam eden ve Nükleer Başmüzakerici olan Ruhani bazı kesimlerin dikkatini çekti ve eleştirildi.

Halen Düzenin Yararını Teşhis Konseyi üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı olan Ruhani bu kurumun Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığı'nı yürütüyor.

Ruhani, Reformist kesimin desteğiyle İran'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereIrakİran
Görüş Bildir