Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran Hükümet Sözcüsü'nden Trump'ın Saldırı Tehdidine Tepki:

0PAYLAŞIM

İran Hükümet Sözcüsü'nden Trump'ın Saldırı Tehdidine Tepki:

ANKARA Anadolu Ajansı - İran Hükümet Lafçısı Ali Rebii, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın, "ülkesini gaye alan rastgele bir İran hamlesine devirici cevap verileceği" doğrultusundaki tehdidine ait "Rastgele bir stratejik yanılgı gidişatında İran direnişi yanıtını verecek." dedi.

Başkent Tahran'da basın açıklaması yapan Rebii, Tahran idaresinin İranlı General Kasım Süleymani'nin suikastına misilleme olarak hücum veya suikast tasarladığı iddiaları üzerine "Amerika Birleşik Devletleri'ye karşı muhtemel hamlelerin ağır neticeleri olacağını" söyleyen Trump'a tepki gösterdi.

Trump'ın açıklamalarını kasım ayında yapılacak başkanlık tercihleri için "propaganda malzemesi" biçiminde niteleyen Rebii, "Dünyayı idareme iddiasındaki bir ülkenin başkanı, böyle cılız bir esasta, saptırılmış ve buyurgan görüşlerini açıkladığı için acıklım." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin sahte raporlara direnerek Afganistan ve Irak'ı işgal ettiğini belirten Rebii, bunu "bölgenin ve dünya milletlerinin huzurunu bozmaktan başka hiçbir şeyi yansıtmayan bir Amerikan ananeyi" olarak değerlendirdi.

Rebii, Amerika Birleşik Devletleri'nin Süleymani'yi suikastla öldürdüğünü andırdırarak, şöyle devam etti:

"Trump yönetimi bölgenin sulh sembolü ve terörle çaba sembolüne suikast tertip etti. Bu utanç silinemez ve İran ulusu da asla bu mevzuyu unutmayacak. Ama, umarız yeni bir stratejik yanılgı yapmazlar. Rastgele bir stratejik yanılgı gidişatında İran direnişi yanıtını verecek."

  • İsrail ile klasikleşme adımları atan Arap ülkelerine ihtar

Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail ile klasikleşme uyuşmasına da değinen Hükümet Lafçısı Rebii, ülkesinin bölgede gerilimi artıracak her türlü eyleme karşı olduğunu kaydetti.

Rebii, bu yönde atılacak her türlü adımdan İsrail'e bölgenin kapılarını açan hükümetleri mesul yakalayacaklarını vurguladı. Mevzubahisi uyuşmalarla alakalı da Rebii, "İran, bu ilişkilerin bölgeyi daha da riskli hale getirdiğine ve bölgenin karar ve sulhuna dayanak etmediğine inanıyor." ifadesini kullandı.

  • Amerika Birleşik Devletleri elçisine suikast iddiası

Amerika Birleşik Devletleri'de yayın yapan Politico gazetesi, İran'ın, Süleymani suikastına misilleme olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Afrika Büyükelçisi Lana Marks'a suikast tertip etmek üzerine tasarılar yaptığını iddia etmişti.

Bugün mevzu ile alakalı Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, İran'ı mümkün bir atağa karşı devirici cevap vermekle tehdit etmişti.

Trump, iletisinde "İran'ın Amerika Birleşik Devletleri'ye karşı yapacağı rastgele bir atağa bin kat daha büyük bir hücum ile karşılık verilecektir!" ifadelerini kullanmıştı.

  • Süleymani'nin öldürülmesi

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı Pentagon, Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, 3 Ocak Cuma gecesi Bağdat Havalimanı yakınına tertip edilen hamlede öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, vakanın ardından yaptığı açıklamada, "Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Kabahatlileri acı bir intikam bekliyor." ifadesini kullanmıştı.

Bunun ardından İran da 8 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir