İran'dan Tehlikeli Nükleer Adım

 > -

İran'dan Tehlikeli Nükleer Adım

İran'dan Tehlikeli Nükleer Adım

İran şu anda en fazla uranyumu yüzde 20 oranına kadar saflaştırıyor.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Mansur Hakikatpur; ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya’dan oluşan 5+1 grubuyla İran arasındaki nükleer müzakerelerin başarısız olması durumunda deniz altı ve kıtalararası gemilerde kullanılmak üzere uranyum zenginleştirme oranını yükselteceklerini söyledi.

Hakikatpur, "Nükleer müzakereleri sürekli erteleyen 5+1 grubu, müzakereleri bir yıl sonraya ertelemesi durumunda, İran'daki bilimsel şartların gelişeceğinden emin olmalılar ve İran'ın uranyum zenginleştirme seviyesini hala yüzde 20 oranında tutacağının belli olmayacağını bilmelidir" diye konuştu.

İran şu an elektrik üretimi için yüzde 3,5 ila 5 ve tıbbı amaçlı yüzde 20 oranında iki tip uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde bulunduğunu belirtiyor. Nükleer enerji ile çalışan denizaltılarda, uranyumun daha yüksek seviyelerde zenginleştirilmesi gerekiyor.

Atom bombası üretimi için uranyumum yaklaşık yüze 90 oranında saflaştırılması gerekiyor ancak Tahran çalışmalarının barışçıl olduğunu ve böyle bir niyetinin olmadığını savunuyor.

İran ve 5+1 arasındaki yeni nükleer görüşmelerin ne zaman yapılacağı daha netleşmiş değil. Taraflar en son Haziran'da Rusya’nın başkenti Moskova'da bir araya gelmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriÇinFransaİngiltereİranRusya
Görüş Bildir