İran'dan Suriye Atağı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye konulu toplantı sona erdi

Suriye konulu toplantı sona erdi

İran'da 29 ülkenin katılımıyla düzenlenen Suriye toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Katılımcı ülkeler, çatışmaların acilen durdurulmasını ve tarafların müzakerelere başlamasını istedi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin düzenlenen basın toplantısında okuduğu sonuç bildirgesinde, Suriye'deki çatışmalar, can kayıpları ve insan hakları ihlallerinden derin üzüntü duyulduğu belirtildi.

Siyasi reformların hayata geçirilmesi, demokrasinin güçlendirilmesi, halkın yönetime katılımının artırılması için tarafları müzakereye çağıran bildiride, Birleşmiş Milletler'in Suriye eski Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın altı maddelik çözüm planının desteklendiği kaydedildi.

"MUHALİFLERE SİLAH VERMEYİN"

Ülkelerin içişlerine karışılmamasını öngören uluslararası ilkelere uyulması ve dengelerin gözetilmesinin zaruretine vurgu yapılan bildiride, silahlı gruplara her türlü teçhizat yardımına son verilmesinin şart olduğu kaydedildi.

İran Dışişleri Bakanı, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Suriye'ye yönelik her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını ve barışçıl çözüm çabalarını desteklediklerini açıklamıştı.

Salihi, Tahran'ın gerekirse Şam yönetimi ve toplumsal tabanı olan muhalif gruplar arasında yapılacak toplantılara ev sahipliği yapacağını söylemişti.

KÜBA VE VENEZÜELLA DA VAR TÜRKİYE YOK

Salihi, toplantının başarılı geçtiğini bir dahaki sefere daha fazla ülkeyi davet etmeyi planladıklarını belirtti.

Tahran'da dün düzenlenen toplantıya, Çin, Rusya, Küba, Venezüella, Filistin ve Irak'ın da aralarında bulunduğu 29 ülkeden diplomatlar katıldı.

İran, toplantıya Suriye'de muhalifleri silahlandırdığı ileri sürülen Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı davet etmemişti.

ABD'DEN TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, İran'ın Suriye'de yıkıcı bir rol oynadığını savundu ve bu iddiasını Tahran'ın Şam yönetimini desteklemesine dayandırdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerÇinFilistinIrakİranKatarRusyaSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir