Görüş Bildir

İran'da Voleybol Maçını Stadyumda İzlemek İsteyen Kadına Bir Yıl Hapis

Anasayfa > Gündem

İran'da voleybol maçını stadyumda erkeklerle izlemek istediği gerekçesiyle haziranda tutuklanan 25 yaşındaki İran asıllı İngiliz vatandaşı Gonçeh Gavami, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gavami'nin avukatı Mahmud Alizade Tabetabay, müvekkilinin 'rejime karşı propaganda' suçlamasıyla mahkum edildiğini duyurdu.

Gavami, İran ile İtalya milli takımları arasında 20 Haziran'da Tahran'da oynanan erkekler voleybol maçını izlemek için yanında bulunan kadın arkadaşlarıyla stadyuma girmeye çalışmıştı.

Gözaltına alındıktan hemen sonra serbest bırakılan genç kadın, kişisel eşyalarını almak üzere karakola geri döndüğü esnada tutuklanarak Tahran'daki Evin cezaevine gönderilmişti.

Hapis cezasına çarptırılan Gonçeh Gavami, ülkede kadınların spor müsabakalarını izlemelerini yasaklayan uygulamalara karşı faaliyetler yürüten ünlü bir aktivist.

İran'da, 1979'daki İslam Devrimi'nden bu yana kadınların stadyumda erkeklerle maç izlemelerine izin verilmiyor ancak bu konuda bir fetva ya da yasa çıkarılmış da değil. O yüzden Gavami'nin yakınları, mahkemenin verdiği kararın kanunsuz olduğu yorumlarını yapıyor.

İngiltere vatandaşı da olan Gavami, serbest bırakılması talebiyle Tahran'daki Evin cezaevinde 14 günlük açlık grevi yapmıştı.

Vatan

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/erkeklerle...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
delimsa

mal mı ney bunlar la

Kuzey Cephesi

Özendiğiniz dünya işte buyrun.

Enda

kafasını kesmeleri lazım ya! 1 yıl hapis nedir bir kadın nasıl erkeklerle beraber maç izler töbeeeee