Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran'da Şimdi De Yoğurt İsyanı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İran'da Şimdi De Yoğurt İsyanı

İran'da Şimdi De Yoğurt İsyanı

İran’da tavuğun ardından bu kez yönetime isyan edenlerin yeni simgesi, fiyatı bir haftada 3 liradan 10 liraya çıkan yoğurt oldu. Dini lider Hamaney’in bir danışmanı, İran para birimi riyalin “düşmanların psikolojik savaşına ve komplosuna” hedef olduğunu savundu.

ULUSLARARASI yaptırımlarla ekonomisi ağır darbe yiyen İran’da geçen temmuzda, tam da ramazan ortasında tavuğun fiyatının 3.5 TL’den 9 TL’ye çıkması üzerine Emniyet Müdürü İsmail Ahmed Mukaddem “Tavuk isyanı patlak verebilir” uyarısını yapmıştı. Alay konusu da olan bu çıkış bugünlerde “yoğurt isyanı” olarak gündemde.

Ülkenin ulusal para birimi riyal bir haftada yüzde 40 değer kaybetti. “Tahran’ın Tahtakalesi’ndeki döviz simsarları ayaklandı ve polisle çatıştı. Ekonomiyi kötü yönettiğini savundukları Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı “ihanetle” suçlayan binlerce simsarın isyanı fazla büyümeden önlendi ,ama huzursuzluk sadece döviz sektörüyle ilgili değil. Dövizle işi olmayan sokaktaki İranlı da son devalüasyonun etkilerini cebinde hissetmeye başladı. Washington Post’un haberine göre geçen yıl 2 bin toman (3.5 TL) olan bir kâse yoğurdun fiyatı bir haftada 6 bin tomana (10.8 lira) kadar çıktı. İran sofrasının vazgeçilmelerinden olan yoğurdun fiyatındaki bu artışın yanısıra, New York Times’ın haberine göre durumu görece iyi olan İranlılar da artan hayat pahalılığı yüzünden yurtdışında okuyan çocuklarını geri çağırmaya başladılar. Uzmanlara göre kriz uluslararası yaptırımlar kadar, Ahmedinejad’ın kötü ekonomi yönetimiyle de ilgili.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney’in danışmanı Gulam Ali Haddad Adil, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İran, para birimine ve altın piyasalarına karşı düşmanın yürüttüğü psikolojik savaşı ve komployu aşma yolunda. Küstah güçler (Batı ve İsrail), ekonomik baskı yoluyla İran milletinin İslam devrimini terketmeye hazır olduğunu düşünüyor, ama biz İran’ın gücünü yeniden tesis etmeye hazırız.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAltınDarbeDövizİranİsrail
Görüş Bildir