İran'daki Çifte Saldırıda En Az 12 Ölü: 'Arkasında Suudi Arabistan Var, İntikam Alacağız'

 > 
127PAYLAŞIM

İran'ın başkenti Tahran güne çifte saldırı ile uyandı. Parlamento binasına ve Humeyni'nin türbesine terör saldırısı düzenlendi. Parlamentoda 3 saldırganın etrafa rastgele ateş açtığı aktarıldı. Bu haberin ajanslara düşmesinden yaklaşık yarım saat sonra, Hümeyni'nin türbesine saldırı düzenlendi. Parlamento binasında ve türbede birer saldırganın üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği aktarılıyor. Saldırganlardan birinin 4 kişiyi rehin aldığı açıklanmıştı. İranlı yetkililer parlamentodaki dört saldırganın da öldürüldüğünü ve rehine krizinin sona erdiğini açıkladı. İran medyası, 2 ayrı saldırıda en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İran İstihbarat Bakanlığı, üçüncü bir terör saldırısının engellendiğini açıkladı. Halktan, toplu taşıma araçlarından uzak durması istendi. Saldırıları IŞİD üstlendi. Öte yandan İran Devrim Muhafızları'ndan "Saldırının arkasında Suudi Arabistan var. İntikam alacağız" açıklaması geldi. 

İşte detaylar... 

Sabah saatlerinde İran'ın yarı resmi haber ajansları Fars ve Mehr, İran Parlamentosu'nda silah sesleri duyulduğunu açıkladı.

IRIB News / Twitter

Parlamento binasında düzenlenen saldırıya ilişkin ilk görüntüler şöyleydi 📹

Fars haber ajansı, İran Meclisi’ndeki saldırı sırasında yapılan ses kaydını paylaştı

Yine saldırı anına ilişkin amatör kameralara yansıyan görüntülerden biri 📹

Tasnim haber ajansı, dört kişinin binanın üst katlarında rehin alındığını bildirdi.

AA, parlamento binasına giren saldırganların yakalanması için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Humeyni'nin türbesine yönelik intihar saldırısından basına yansıyan ilk görüntü ise şöyle 👇

Humeyni'nin 28. ölüm yıldönümü nedeniyle bu hafta türbeye yoğun ziyaret yapıldığı, saldırıganların sivil kayıpları artırmak için burayı seçtiği yönünde yorumlar bulunuyor.

Tahran Valisi bir saldırganın türbede üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, bir saldırganın ise güvenlik güçlerince öldürüldüğünü açıkladı.

Mehr Haber Ajansı, Humeyni'nin türbesindeki intihar bombacısının bir kadın olduğu bilgisini paylaştı.

İran İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre teröristler kadın kılığında meclisin ana kapısından içeri girdi.

Reuters

İranlı yetkililer parlamentodaki dört saldırganın da öldürüldüğünü ve rehine krizinin sona erdiğini açıkladı.

IŞİD mart ayında Farsça yayınladığı bir video kaydında İran’ı tehdit etmişti.

Devrim Muhafızları: "Saldırıların arkasında Suudi Arabistan var. İntikam alacağız"

Reuters'in haberine göre, Devrim Muhafızları tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırının sorumlusunun Suudi Arabistan olduğu iddia edildi.

Açıklamada, "Bu terörist saldırı, terörizmi destekleyen ABD Başkanı ve Suudi liderlerin görüşmesinden sadece bir hafta sonra meydana geldi. IŞİD'in bu saldırıyı üstlendiği gerçeği, onların da  bu saldırıya katıldığını ispatlıyor" denildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı General Hüseyin Salami yaptığı açıklamada ise "Şüphesiz ki, bugün Tahran'da olanlar için teröristlerden, onların bağlantılarından ve destekçilerinden intikam alacağız"dedi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir