İran'da Neler Oluyor? Benzin Zammı Protestoları Ülke Geneline Yayıldı, Bir Kişi Hayatını Kaybetti

 > 
174PAYLAŞIM

İran'da benzin zamlarına yönelik ülke genelinde başlayan protestolar sürüyor. Şu ana kadar bir kişi hayatını kaybetti. Göstericiler benzin istasyonlarını ve polis araçlarını ateşe verdi. 

İran'da hükümetin benzine yaptığı zam nedeniyle başlayan protesto gösterileri Tahran, Fars, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, İsfahan, Mazenderan, Kürdistan, Rezevi Horasanı eyaletleri başta olmak üzere ülkenin geneline yayıldı.

Ülkenin pek çok noktasında ana caddeler trafiğe kapatıldı.

Tahran'daki protestocular da kontak kapatarak başkentin tüm giriş ve çıkış yollarını trafiğe kapattı ve Tahranpars semtinde bir banka şubesini ateşe verdi.

Benzin zammına tepki gösteren göstericiler zaman zaman rejim karşıtı sloganlar attı ve güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi. Protestolarda bir kişi hayatını kaybetti.

Devlet televizyonuna açıklama yapan İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri de göstericileri tehdit etti.

Muntazeri, "Bozguncular tarafından ortaya çıkan bu durumdan halk razı değil. Sanal ortamları kullanarak halkı provoke etmeye çalışan, kökleri ülke dışındaki bozguncuları uyarıyorum. Bu faaliyetler suç teşkil edecek ve güvenlik güçleri ile yargı tarafından ciddi şekilde karşılık görecektir." ifadelerini kullandı.

Akşam saatlerinde başkent Tahran'a giriş ve çıkışlar protestocular tarafından kapatıldı.

Ne olmuştu?

İran'da devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş), bin 500 tümene yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı.

Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz kentlerinde halk, dün benzine yapılan zamma karşı gösteriler düzenlemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir