Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran'da Evsizler İçin 'Şefkat Duvarları'

 > -

"İhtiyacın yoksa bırak, ihtiyacın varsa al"

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/davidmack/irania...

İran şehirleri arasında insanların fakirler ve evsizler için kıyafet bırakabildikleri "şefkat duvarları" hızla yayılıyor.

BBC'ye göre üzerlerinde askı bulunan bu duvarlardan ilki "ihtiyacın yoksa bırak ihtiyacın varsa al" mottosuyla İran'ın kuzeydoğusundaki Mashad şehrinde yükseldi.

Projeyi başlatan ve kimliğinin gizli kalmasını isteyen kişi fikrinin işe yaramasından oldukça mutlu olduğunu belirterek yerel gazetelerden biri olan Hamshahri'ye şu şekilde bir açıklama yaptı: "İnsanlardan buralara küçük miktarlarda da olsa kıyafet bırakmalarını istedim, böylece ihtiyacı olanlar her daim burada kullanabilecekleri kıyafetlerin olduğunu bilecekler."

Radio Free Europe'a göre "şefkat duvarları" daha sonra İran'ın Sirjan ve Shiraz kentlerinde de inşa edildi.

Kış aylarında hava şartlarının ağırlığı ve kötü ekonomik koşullar nedeniyle kıyafet bağışlama ihtiyacı daha da artıyor. Guardian'ın haberine göre sadece İran'ın başkenti Tahran'da 15.000 civarı evsiz bulunuyor.

Bu instagram kullanıcısı ise duygularını şu şekilde dile getirmiş: "Bazı şeyleri kendimiz yapmalıyız. Hayat çok kısa ve bu süre zarfı içerisinde elimizden geldiği kadar merhametli olmamız gerekiyor."

'Şefkat duvarı' fikri evsizlikle mücadele eden diğer bir yurttaş inisiyatifi 'Payan e Kartonkhabi'ye benziyor

Bir Instagram kullanıcısı "Kendimiz bir şeyler yapmak zorundayız. Hayat çok kısa. Mümkün olduğunca iyilik yapmak lazım" diyor.

Facebook'taki bir yorumda ise "Biz, yani halk aynı zamanda medyayız. Bu şefkat duvarlarının fotoğraflarını paylaşarak direnirsek gündemi belirleyebileceğimizi gösterdik" deniyor.

"Şefkat duvarı" fikri evsizlikle mücadele eden diğer bir yurttaş inisiyatifi "Payan e Kartonkhabi" ye benziyor.

Bu girişim ile sokaklarda beliriveren buzdolaplarına evsizler için yiyecek bırakılıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dedittiremez-miyim

Evsiz dediklerinin belki de %95'i aslında sokaklarda yaşayan uyuşturucu bağımlıları.

ahmet-huseyin

çok güzel bir uygulama.. yaygınlaşmasını dilerim..

olvidoy

Arkadaşlar ülkemizde de sevgi evleri var belediyelerin. Gidilebilecek her türlü kıyafet alınıp temizleniyor ve ihtiyaç sahipleri gidip oradan alıyor.

Gizli Kullanıcı

Aynı şefkati, Suriyede Esed ve Rusya ile birlik olup katlettiğiniz gariban Sünni halka da göstermenizi bekliyoruz.!

enk-capital

Türkiye'de yapsan giysilere "kıyafet mafyası" el koyup parayla satar.

tc-meric-tensi

Devlette vergi borcu cikarir. :D

Görüş Bildir