Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran'a Karşı İsrail-Türkiye-Katar Yayı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İran'a karşı İsrail-Türkiye-Katar yayı

İran'a karşı İsrail-Türkiye-Katar yayı

Wall Street Journal Pentagon'un İsrail ve ABD'nin çıkarlarının korunması için Katar'da radar üssü kuracağını yazdı. Yeni üssün Türkiye ve İsrail'dekilerle birlikte İran'a karşı bir savunma yayı oluşturması hedefleniyor.

Üst düzey ABD'li yetkililere dayandırılan haberde, "X-Band" olarak bilinen güçlü radarın İran'ın güney, kuzey ve batı bölgelerinden ateşlenebilecek uzun menzilli füzeleri durdurmayı hedeflediği belirtildi.

TÜRKİYE'DEKİ ÜS İÇİN TAMAMLAYICI UNSUR

Daha önce İsrail'in Necef Çölü'ne ve Türkiye'nin Malatya iline yerleştirilen radarlar için Katar'daki yeni tesisin "tamamlayıcı bir unsur" olacağı belirtiliyor. Haberde üç radar üssünün İran'a karşı bir yay oluşturacağı yorumu yapıldı.

Gazeteye konuşan üst düzey yetkililer, yeni üssün ABD ve İsrail'in çıkarlarını korumak için tasarlanan sistemin belkemiğini tamamlayacağını belirtiyorlar.

EYLÜL AYINDA KÖRFEZ ISINACAK

Wall Street Journal ayrıca ABD'nin insansız deniz altı araçları ve adı açıklanmayan 20 kadar ülkenin katılımıyla Eylül ayında bölgede geniş kapsamlı bir mayın temizleme tatbikatı düzenleyeceğini bildirdi.

İran'ın "savunma amaçlı" olduğu iddia edilen bu tatbikatı "provokasyon" olarak değerlendireceğini belirten gazete, Tahran'ın petrol ihracını durdurmayı hedefleyen yaptırımların da gerginlik yaratacağını kaydetti.

ABD MÜTTEFİKLERİNE GÜVENCE VERDİ

Son önlemlerin, ABD’nin İsrail ve endişeli olan diğer müttefiklerine, Tahran ile aylarca sürdürülen ve sonuçsuz kalan nükleer görüşmelerin ardından İran’a karşı koymak için adımlar atmakta olduğu yönünde Pentagon tarafından güvence verilmesine yardımcı olabileceği görüşü dile getirildi.

12.2 milyon dolara mâl olacağı belirtilen radar üssünün tam yeri açıklanmıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİranİsrailKatarMalatya
Görüş Bildir