Irak'ta Şiddet Tırmanışta: 34 Ölü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bağdat'ta Bombalı Saldırılar: 20 Ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, bomba yüklü 8 araçla düzenlenen saldırılarda 20 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Bağdat'ın Kazimiye, Meştel, Sadr, Cedide, Maalif, Sadiriye, Zafaraniye semtleri ve Filistin Caddesi'nde yerel saatle 19.30-20.00 arasında şiddetli patlamalar yaşandı.

Şehrin doğusundaki Meştel semtinde bir otoparkın yakınında park halindeki aracın patlatılması sonucu, ilk belirlemelere göre, 4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

Bağdat polisinden bir yetkili, Kazımiye semtinde bomba yüklü 2 araçla düzenlenen saldırılar sonucu, 10 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları, Cedide ve Zafaraniye semtlerinde park halindeki bomba yüklü araçların patlatılması sonucu 4 kişinin öldüğünü, 14 kişinin yaralandığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Irak'ta Şiddet Tırmanışta: 34 Ölü

Irak'ta bombalı saldırılar en az 34 can aldı.

Başkent Bağdat'ta bir saat içinde meydana gelen 11 patlamada 23 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

Bombalı saldırıların Kerkük'te de en az 10 kişinin ölümüne yol açtığı bildiriliyor.

Irak'ta son zamanlarda azınlıktaki Sünnilerle, Şiilerin öncülüğündeki hükümet arasında gerginliğin tırmandığı dikkat çekiyor.

Son zamanlarda mezhepler arası çatışmalar, şiddet olaylarının en fazla olduğu 2006-2007 dönemindeki kadar can almasa da, ABD'nin 2011'de askerlerini çekmesinden bu yana en geniş alana yayılmış durumda.

Bağdat'taki BBC muhabiri Aleem Maqbool, başkentte Şiilerin otuırduğu semtleri hedef alan bombalı saldırıların dün gece yerel saatle 20.00 -21.00 arasında düzenlendiğini bildirdi.

Bombaların çoğunun otomobillere yerleştirildiği ve en az ikisinin restoranları hedef aldığı kaydediliyor.

Saldırıya uğrayan semtler kuzeyde Kadimiye ve Sadr City, doğuda Maştal ve Bağdat el-Cedide, güneyde de Saidiye ve Zafaraniye oldu.

Bağdat'ın kuzeyindeki Tarmiya kentinde de polis devriyesini hedef alan motosikletli bir intihar saldırısında iki polis öldü.

Kerkük'te ise kent merkezindeki resmi bir bina yakınlarında bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda 8 kişi öldü.

Bir saat sonra yine aynı bölgede bir otomobil daha patladı ve iki çocuğun ölümüne neden oldu.

Irak'ta geçen ay görülen şiddet olaylarını, ordunun kuzeydeki Havice kentinde hükümet karşıtı Sünni protestoculara düzenlediği baskın tetiklemişti.

Baskında 50 kişi ölmüş, protestocular Şii başbakan Nuri Maliki'yi Sünnileri hedef almakla suçlamıştı.

Son bombalı saldırılar öncesinde BBC'ye demeç veren Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, mezhep çatışmasından Suriye'de süren iç savaşı ve dış dünyanın ilgisizliğini sorumlu tuttuğunu söyledi.

Zebari, "Irak'ın önündeki güçlükleri aşmak için hâlâ uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı var" dedi.

Zebari, BBC'ye verdiği demeçte, Türkiye'de hükümet ile PKK arasında yapılan anlaşmadan da kaygı duyduğunu ifade etti.

Hoşyar Zebari, Ankara'nın doğrudan hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan ile anlaşma yapmasını eleştirerek, "komşu ülkelerin çıkarları pahasına anlaşma olmamalı. Bu konuda Irak hükümetine danışan olmadı" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanFilistinİntiharIrakPolisSuriye
Görüş Bildir