Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Irak Savaşının Tartışmalı Güvenlik Şirketine Ceza

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Irak savaşının tartışmalı güvenlik şirketine ceza

Irak savaşının tartışmalı güvenlik şirketine ceza

Eski adı Blackwater olan Amerikan güvenlik şirketi Academi LLC, silah kaçakçılığı ve silah satışında usülsüzlük yaptığı iddialarının görüldüğü davada 7 buçuk milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

ABD'nin Irak ve Afganistan operasyonlarında milyarlarca dolar değerinde ihaleler kazanmış olan şirket, 17 farklı alanda yasaları çiğnemekle suçlanıyordu.

Şirketin Amerikan Adalet Bakanlığı ile ödeyeceği ceza konusunda vardığı anlaşma uzun süredir devam eden davayı sonlandırmış oluyor.

Yetkililerin yönelttiği suçlamalar arasında, yasadışı yollarla otomatik silahlara sahip olmak, yabancı hükümetlere izinsiz teçhizat satmak ve eğitim vermek yer alıyordu.

Sudan'a izinsiz uydu telefonu satışı ve yasadışı çelik yelek ihracı da Academi'nin dava dosyasında yer aldı.

Varılan anlaşma uyarınca şirket, ödediği parasal cezanın yanısıra denetim şartlarına uyması ve ihraç ürünlerine konan kısıtlamalara riayet etmesi karşılığında, hakkında açılan davanın kapanmasını sağlamış oldu.

Blackwater adıyla tanındığı Irak savaşı günlerinde şirketin bu ülkedeki faaliyetleri ve çalışanlarının sivil ölümleriyle ilişkili olduğu suçlamaları büyük tartışma yaratmıştı.

2004 yılında şirkete bağlı dört güvenlik görevlisi Felluce kentinde öldürülmüş, daha sonra ikisinin yanmış cesedi bir köprüden sarkıtılmıştı.

ABD'yi şoke eden bu görüntüler ardından Amerikan kuvvetleri kente büyük bir saldırı düzenlemişti.

Şirket, dört görevliyi yüksek riskte bir ortama göndererek yeterli koruma sağlamamakla suçlandı.

Geçen Ocak ayında ölen dört güvenlik görevlisinin aileleri ile şirket arasında uzun zamandır süregiden tazminat davası sonuçlandı, fakat varılan anlaşmaya ilişkin bir ayrıntı açıklanmadı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrak
Görüş Bildir