Silah Anlaşması İptal Edildi!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Irak Rusya İle Silah Anlaşmasını İptal Etti

Irak Rusya İle Silah Anlaşmasını İptal Etti

Iraklı yetkililer, Rusya ile yapılan 4.2 milyar dolarlık bir silah alım anlaşmasının "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin anlaşma ile ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Irak, ABD öncülüğündeki yabancı askeri güçlerin ülkeden çekilmesinin ardından silahlı kuvvetlerini yeniden güçlendirmeyi hedefliyor.

Başbakan sözcüsünün AFP haber ajansına yaptığı açıklamada "Maliki'nin, Rusya ziyaretinden döndükten sonra yolsuzluk konusunda bazı kaygıları olduğunu ve bu nedenle tüm anlaşmayı gözden geçirmeye karar verdiğini" söyledi.

Başbakan sözcüsü soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Anlaşma gerçekleşseydi, Rusya, Irak'a silah satışında, ABD'nin ardından ikinci sıraya yerleşecekti. Rusya, Saddam Hüseyin döneminde Irak'ın en büyük silah tedarikçisiydi.

Maliki, Ekim ayının başlarında yaptığı bir konuşmada "Irak'ın başka birinin silah tekeli olmasını istemediğini" söylemişti.

Ancak Maliki'nin, ABD ile birçok anlaşma imzalanmışken Rusya ile anlaşma yapması birçok kişi tarafından eleştiriliyordu.

Iraklı bir milletvekili, anlaşmanın nedeni olduğu belirtilen terörle mücadele operasyonlarının, 30 adet Mi-28 savaş helikopteri değil daha iyi istihbarat gerektirdiğini söyledi.

Anlaşma iki ülkenin Başbakanının Moskova'da dün yaptığı görüşmenin ardından açıklanmıştı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından, uzmanlar, Irak'ın farklı ülklerden silah alımı yapmak istediğinin bilindiğini, ancak Rusya ile bir anlaşmanın ABD'nin Irak'ı kaybettiği şeklinde yorumlanacağını söylüyor.

"Terörle mücadele amacıyla anlaşmaları hızlı bir şekilde yapmak istediğini" söyleyen Maliki, Rusya'ya gitmeden önce imzaladığı anlaşmaların Meclis tarafından iptal edilebileceğini söylemişti.

Haberin Tamamı İçin:

Silah Anlaşması İptal Edildi!

Komşumuz Irak, Rusya ile ekim ayında imzaladığı taarruz helikopterlerinin ve uzun menzilli füzelerin satışını kapsayan 4.2 milyar dolarlık silah anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı. Başbakan Nuri el Maliki'nin basın sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Maliki Rusya gezisinden dödüğünde yolsuzluklarla ilgili şüpheleri vardı. Yolsuzluğun kendi ekibine sıçramış olmasından kuşkulanıyor. Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor" diye konuştu.

Maliki ekim ayında yaptığı açıklamada "Irak'ın kimsenin silah karteline girmesini istemiyoruz. Bu yüzden de ordumuz için yaptığımız alımları çeşitlendiriyoruz" demişti. Konuyla ilgili İngiliz BBC'ye konuşan Centre for Analysis of World Arms Trades Başkanı Igor Korotchenko "Bir ay önce Rusya-Irak arasında imzalanan anlaşmadan sonra ABD bu büyüklükte bir alıma izin vermez demiştim. Yolsuzluk iddiaları hedef şaşırtmaya yönelik" diye konuştu.

ABD Mİ İPTAL ETTİRDİ?

Korotchenko Bağdat ile yapılan anlaşmada herhangi bir usulsüzlük olmadığını savunsa da Rus ordusu ve yolsuzluk kavramı son dönemde sık sık bir araya geliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz 10 gün içerisinde önce ihalelerde tanıdıklarına çıkar sağladığı gerekçesiyle Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov'u görevden aldı. Sonra da aynı soruşturma nedeniyle Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov istifa etmek zorunda kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanGenelkurmay BaşkanıİngiltereIrakRusyaSavaşVladimir Putin
Görüş Bildir