Irak: Gerekirse Türkiye ile Savaşırız

 > 
75PAYLAŞIM

Irak yönetimi, Türk askerlerinin Kuzey Irak’tan çekilmesi talebini yineleyerek, gerekirse askeri yollara başvurulacağı tehdidinde bulundu.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, Türk askerlerinin Kuzey Irak'tan çekilmesi talebini yineleyerek, Irak'ın kendini savunmak için gerekirse askeri yollara başvurabileceğini söyledi.

Irak'ın komşu Türkiye ile bir krizden kaçınmak için tüm barışçı diplomatik çözüm yollarını deneme yükümlülüğü bulunduğunu, ancak tüm seçeneklerin açık olduğunu kaydeden Caferi, “Eğer askeri yol dışında bir çözüm yoksa, o zaman bu çözümü benimseriz. Savaşmaya ve egemenliğimizle kaynaklarımızı savunmaya zorlanırsak, savaşmak zorunda olacağız” diye konuştu.

Türk askerleri geri çekilmeye başlamıştı

Fotoğraf: Bülent Kılıç / AFP

Musul yakınlarındaki Başika kampına asker takviyesi yapan Türkiye, Bağdat yönetiminin sert tepkisiyle karşılaşmış, ardından Türk askerlerinin geri çekilmesine başlanmıştı.

Türk Askerlerinin Bir Bölümü Başika’dan Ayrıldı - onedio.com
Türk Askerlerinin Bir Bölümü Başika’dan Ayrıldı - onedio.com

Bağdat yönetimi, Türk askerlerinin Irak'ın kuzeyine çekildiği ve ülkeyi tamamen terk etmediği eleştirisinde bulunmuştu.

"Türk hükümeti anlaşmaya saygı göstermedi"

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Irak Başbakanı Haydar İbadi de, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askerlerini çekme yönünde verdiği söze uymadığını söyledi. 

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayınlayan Irak lideri, Türkiye'nin Irak'a, ülkenin kuzeyindeki askerlerini geri çekeceği yönünde söz verdiğini belirttikten sonra ekledi:

"Ancak Türk hükümeti anlaşmaya saygı göstermedi. Türk hükümetinin hemen Irak topraklarından çekileceğini açıklamasını talep ediyoruz" dedi.

Deutsche Welle Türkçe ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir