Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Irak Başbakanı: 'Türkleri Bize Karşı Devamlı Tahrik Ediyorlar'

 > -

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, TSK'nın Irak'tan izin almadan Musul'a müdahale etmesinin 'ülkeye saldırı' sayılacağını, Türkiye'yle savaşmak istemediklerini ancak gerekirse kendilerini savunacaklarını söyledi. İbadi, iki ülke arasındaki gerilime ilişkin ise Bağdat'a muhalif olan grupları suçladı ve "Türkleri bize karşı devamlı tahrik ediyorlar ve iki devleti birbirine salmak için gayret gösteriyorlar" dedi.

Musul'a bağlı Telafer ilçesinden bir heyeti kabulünde konuşan Irak Başbakanı İbadi, "Telafer'i çok yakında kahraman güçlerimiz geri alacaktır ve zaferimiz tüm iyilerin kötülere karşı zaferi olacaktır. Telafer'in birlik olması bizim için önemlidir" dedi. 

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre İbadi, konuşmasının devamında Türkiye ile ilgili ise şöyle konuştu:

'İki devleti birbirine salmak için gayret gösteriyorlar'

"İki komşu devlet arasında savaş olursa bu savaşta iki devletin de karı olamaz, çünkü bu savaş uzak bir ülke ile değil. Çatışma ve anlaşmazlıklar devam ederse iki halkın da kaybı olur ve her iki ülke zarar görür. Bu yüzden savaşa istekli değiliz."

Bağdat'a muhalif olan grupları suçlayan İbadi, "Bazıları kendilerinin Iraklı olduklarını iddia ediyorlar ancak Türkleri bize karşı devamlı tahrik ediyorlar ve iki devleti birbirine salmak için gayret gösteriyorlar" dedi ve şöyle devam etti:

"Bu bana çok şaşırtıcı geliyor. Türkiye ile diplomatik kanallar açtık ve konuyu sakinleştirmek için diyalog korduk ve bu vesileyle bazılarının yalan bilgiler aktardığını keşfettik. Bunların tek amacı Türkiye'yi krize sürüklemek. Bunlar Türkiye Irak'a geldikten sonra başa geçmeyi hayal ediyorlar, IŞİD ile yaptıkları hatayı şimdi yine tekrarlıyorlar. Zaten IŞİD'in Musul'a girişini bunlar kolaylaştırmıştı. Türkiye dahil her devletin sabit bir yöntemi vardır; kendi çıkarını düşünür, onun bunun hatırı için ordusunu başka ülkeye sokarak feda etmez. Şu ana kadar Türkiye ile çatışmayı önlemek için büyük çaba sarf ediyoruz. Ama açıkcası, Allah göstermesin, eğer Türk Silahlı Kuvvetleri Irak'a pervasızca girdiği takdirde bedelini ödeyecektir. Iraklılar birliktir ve birlikte bu saldırıya karşı duracaklardır. Bu toprak ve egemenlik bizimdir."

'Zorla girmeyi tercih ettiğiniz işin tek adı saldırıdır'

İbadi Türkiye'ye seslenerek, "Sadece biz sizi istediğimizde ve size ihtiyaç duyduğumuzda bir arkadaş, müttefik ve komşu olarak gelip misafirimiz olursunuz. Ama Irak'ın egemenliğine ve halkının iradesine saygı göstermeden, zorla girmeyi tercih ettiğiniz işin tek adı saldırıdır. Ve sonunda her saldırı ulusal bir eylem ile karşılaşır ve tüm şeriat kanunlarına göre hakkını, ırzını, malını, kanını savunarak ölenler, şehit ölürler. Çünkü bu bir savunmadır ve saldırıyı gerçekleştiren biz değiliz" diye konuştu.

Ibadi, son olarak 'Türkiye'yle savaşa hazırız' mesajı vermiş ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan tepki gelmişti.

'Türkiye'yle Savaşa Hazırız' Diyen İbadi'ye Yanıt: 'Zayıfsın, Kabadayılık Yapmaya Kalkıyorsun' - onedio.com
'Türkiye'yle Savaşa Hazırız' Diyen İbadi'ye Yanıt: 'Zayıfsın, Kabadayılık Yapmaya Kalkıyorsun' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir