iPad İçin Office Uygulaması Üretmeyen Microsoft Büyük Zararda

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İpad İçin Office Uygulaması Üretmeyen Microsoft Büyük Zararda

İpad İçin Office Uygulaması Üretmeyen Microsoft Büyük Zararda

iPhone ve özellikle iPad kullanıcıları Microsoft Office’in iOS uygulamalarını oldukça uzun zamandır bekliyor. Microsoft Office’in adeta yılan hikayesine dönen iOS yürüyüşü tahminlere göre önümüzdeki aylarda son bulacak. Peki iPad uygulamasının bu kadar gecikmesi Microsoft’un işine yaradı mı?

Microsoft Office’i Surface tabletleri için piyasadaki önemli bir koz olarak gören yazılım devi, bu anlamda mantıklı bir strateji yürütüyor olabilir. Ancak bu durumun finansal anlamda şirketi zarara uğratmadığını söylemek güç. Zira Fortune’a açıklamada bulunan Morgan Stanley analisti Adam Holt’a göre Microsoft bu kararıyla milyarlarca dolarlık geliri elinin tersiyle itmiş oldu.

Gelir miktarı konusunda da açık konuşan Holt, yıllık bazda Microsoft’un kaybının 2.5 milyar dolar civarında olduğunu belirtiyor. Holt’un tahminini kabaca açıklayacak olursak, Microsoft iPad için Office uygulamasını üretmiş olsaydı, yaklaşık 60 dolarlık bir fiyatla kullanıcılara sunacaktı. iPad kullanıcılarının %30′unun cihazına Microsoft Office uygulamasını indireceğini savunan Holt, bu hesaba göre 2014 yılında 200 milyon satışa ulaşılacağını, bunun maddi karşılığının ise yıllık 2.5 milyar dolara tekabül edeceğini ileri sürüyor.

Holt’un hesabı her ne kadar peçete kenarına yazılarak elde edilmiş gibi görünse de yanlış sayılmaz. Ayrıca öyle olsa bile bu durum Microsoft’un önemli bir geliri arkasında bıraktığı gerçeğini değiştirmiyor.

Diğer yandan Microsoft’un da bu gelir potansiyelinden bihaber olmadığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Muhtemelen Windows 8 ve Surface tabletlere olan ilgiyi ölçen ve bu anlamda önündeki fırsatları değerlendirmeye alan şirket gelecek dönemde net bir karar verecektir. Nitekim geçtiğimiz Kasım ayında iOS kullanıcılarının 2013′ün ayında Microsoft Office uygulamalarına kavuşacağı belirtilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleMicrosoftWindows 8iOS
Görüş Bildir