İos 6 Yayınlandı

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

iOS 6′ya Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

iOS 6′ya Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Apple’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinin yıldızlarından iOS 6, bu akşam kullanıcılarıyla buluşacak. Apple kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği yeni mobil işletim sisteminin sahip olacağı özellikler ve getirdiği yenilikler ilgili bilgileri daha önce paylaşmıştık. 200 yeni özelliği barındıran iOS 6, saatler içinde birçok kişi tarafından indirilecek. Peki Apple’ın yeni mobil işletim sistemini indirmeden önce bilmeniz gerekenler neler?

iOS 6′yı Wi-Fi ya da mobil data bağlantısı ile yükleyebileceksiniz. Bilindiği gibi Apple, kullanıcıların cihazını bilgisayara bağlamadan kurulum ve yeni iOS sürümü yükleyebilme özelliğini iOS 5 ile birlikte sunmuştu. Artık yeni bir iOS güncellemesi yapmak istediğinizde iDevice yazılımına bağlanmak zorunda değilsiniz. Bu nedenle iOS 6′yı Wi-Fi veya mobil data bağlantısı ile kurabilirsiniz. Ancak güvenilirlik bakımından bu tarz güncellemelerde Wi-Fi öncelikli tercih olması gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

iTunes’un güncel sürümünü kullanın.iTunes’un iOS cihazlarının güncellemesinde önemli bir yeri bulunuyor. Zira güncel iTunes sürümünün kullanılmaması nedeniyle bazı hatalar meydana gelebiliyor. Bu nedenle iOS 6′yı yüklemeden önce Apple’ın sitesini ziyaret ederek iTunes’un güncel sürümü olan 10.7‘yi indirip kurmanızda fayda var.

Satın alınan ürünleri aktarma ve yedek alma.Bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerde herhangi bir güncelleme veya sürüm yükseltme yapmadan önce yapılması gereken yedek alma işlemi iOS 6′ya geçerken de mutlaka uygulanması gereken bir adım. Ancak bundan önce iTunes aracılığıyla cihaz üzerinde bulunan satın alınmış uygulama, film ve müzik gibi bütün içeriği bilgisayarınıza aktarmanız da olası bir sorunda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Herhangi bir aksilikte cihazınızı eski haline kolayca getirebilirsiniz. Diğer yandan yedekleme yapmak için iOS 5 kullanıcılarının önünde iTunes haricinde iCloud seçeneği de yer alıyor. iCloud kullananlar yedekleme işleminde bu yöntemi de tercih edebilirler.

Güncellemenin gelmesini bekleyin. Apple, yeni iOS sürümlerini yaygınlaştırma konusunda oldukça başarılı bir şirket. Dolayısıyla daha ilk günden çok sayıda Apple kullanıcısı iOS 6′ya geçmek isteyecek ve bunun sonucunda ciddi bir trafik oluşacaktır. Bu nedenle Apple’ın yeni sürümü yayınlamasıyla birlikte iOS 6 güncellemesi herkesin cihazında aynı anda belirmeyebilir. Burada yapılması gereken ne olduğunu bilmediğini dosyaları indirmeye çalışmak yerine güncellemenin cihazınıza gelmesini beklemektir.

İlk sürüm hiçbir zaman mükemmel değildir.iOS 5′te olduğu gibi iOS 6′nın da çıkış sürümünde bazı hataların olması muhtemel. Hatırlanacağı üzere rastlanan hatalar üzerine iOS 5′in çıkışını birtakım güncellemeler takip etmiş ve işletim sistemi bir süre sonra gerçek anlamda final sürümüne ulaşmıştı. Bu nedenle eğer sorunlardan hoşlanmıyorsanız, iOS 6′yı kuran kişilerden geri dönüşler alarak kararınızı verebilirsiniz.

Güncellemeye tam dolu pil ve yanınızda şarj cihazınızla başlayın.Elektronik cihazların güncellenmesinde güç sorunu yaşamak ciddi sorunlar yaratabilir. Güncellemeye başlamadan önce cihazınızı tamamen şarj etmeli ve yanınızda şarj cihazı bulundurmalısınız.

Tüm bunları dikkate aldıktan sonra iOS 6′nın çıkışını bekleyebilirsiniz. Apple geçtiğimiz iki sürümde olduğu gibi Türkiye saatiyle 20.00 sularında iOS 6′yı Apple kullanıcılarına sunacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

İos 6 Yayınlandı

Apple kullanıcılarının uzun zamandan beri bekledi iOS 6 kısa bir süre önce yayınlandı. 626 mb büyüklüğünde olan iOS 6′ya 200′den fazla yeni özellik gelmiş durumda. Geçen hafta iPhone 5 lansmanın da da açıklandığı üzere iOS 6, iPhone 3GS , iPhone 4 , iPhone 4S , iPhone 5 , iPod Touch (4 ve 5. jenerasyon), iPad 2 ve Yeni iPad ‘i destekliyor.

iOS 6′yla gelecek özellikleri Webrazzi’de sık sık paylaşmaya çalıştık. Öncelikle işletim sisteminin yeni sürümünde yer alacak olan özelliklerden değil de, yer almayacak özelliklerden bahsedelim. Daha önceden de paylaştığımız gibi Google’ın YouTube ve Maps gibi ürünleri artık Apple ürünlerinde yerleşik olarak gelmiyor. Apple harita konusunda TomTom ile anlaşma yaparak kendi haritasını iOS 6′ya taşıdı. Bunun yanı sıra Apple YouTube uygulaması da veda etti. Ancak Google’ın iOS’lar için kendi uygulamasını geçen hafta yayınladığını hatırlatalım.

Facebook desteği geldi

Gelelim iOS 6′da olan özelliklere iOS 5 ile Twitter desteği gelen işletim sistemine bu kez Facebook desteği de geldi. Bu özellikle kullanıcılar dosyalarını Facebook üzerinden de kolayca paylaşabilecek. Bunun yanı sıra kullanıcıların Facebook arkadaşlarıyla telefonun rehberi eşleştirilerek fotoğraf, telefon ve e-posta bilgilerine ulaşılabilecek.

iOS 6′nın test sürümünde de görüldüğü üzere Siri’nin Türkiye’deki mekanlarını bulabiliyor. Siri her ne kadar Türkçe olarak kullanılamasa da Türkiye’deki bazı mekanları tanımlamasının kısmen işe yarayabileceğini söyleyebiliriz.

Geçen hafta iPhone 5 lansmanında tanıtılan önemli özelliklerden biri Passbook uygulamasıydı. Passbook uçuş kartları, biletler, mağaza kartları ve kuponlar gibi barkodlu kartlarını tek bir uygulama altında topluyor. Kullanıcılar bu özellikle basılı bilet kullanmadan geçiş yapabilecek. Ancak bu uygulama iPad’lerde bulunmuyor. Passbook’un Türkiye’de ne kadar kullanılabileceği ise konusuysa tartışma konusu olabilir.

Panorama iPhone 5 ve iPhone 4S’lerde kullanılabilecek

Özellikle fotoğraf meraklısı iPhone kullanıcılarının merakla beklediği diğer bir özelliğin Panorama olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılara 180 ya da 360 derecelik geniş açılı fotoğraf çekebilme özelliği sağlayan Panorama, iPhone 5 ve iPhone 4S’lerde kullanılabilecek.

iPhone kullanıcıları için gelen yeni bir özellik ise aramalara gelen farklı cevaplama seçenekleri. Kullanıcılar artık ‘reddet’ veya ‘cevapla’ yerine ‘mesaj ile yanıtla’ ve ‘daha sonra anımsat’ gibi seçenekler eklenmiş durumda.

Apple e-posta uygulamasına yeni özellikler katmışi durumda. VIP diye de adlandırılan yeni özellik, önemli kişilerin mesajlarını ayrıca gösteriyor. Kullanıcılar, istedikleri kişiyi VIP listesine ekleyerek, ayrı bir listede görüntülenmesini sağlayacak.

Sonunda Türkçe klavye geldi

Gelelim Türkçe klavye konusuna. Arap saçına döndü diyebileceğimiz Türkçe klavye iOS 6 ile Apple cihazlarına girmiş durumda. Ancak söz konusu klavye Q. Yani Türkçe F klavye iOS 6′da yer almıyor. Ancak yine de Apple’ın Türkiye’deki kullanıcıların kalbini kazandığını söyleyebiliriz.

iPad kullanıcılarının en çok aradığı özelliklerden bir diğeriyse saat ve alarm uygulamasıydı. iPad kullanıcıları iOS 6 ile alarm ve saat uygulamasına kavuştu. iPhone’da olduğu gibi dünya saatleri de uygulama içinde yer alıyor.

Son olarak FaceTime’dan bahsetmek istiyoruz. Önceki işletim sistemi sürümlerinde sadece Wi-Fi ile çalışan Facetime, artık 3G ile de kullanılabiliyor. 3G üzerinden kullanılan FaceTime özelliği iPhone 5, iPhone 4S ve Yeni iPad ile kullanılabiliyor.

iOS 6 yüklemeden önce hazırlıklarınızı yapın

İlgimizi çeken iOS 6′nın yeni özellikleri yukarıda paylaştığımız gibi. Ancak yazının başında bahsettiğimiz gibi 200′den fazla özellik bulunuyor. Farkettiğimiz özellikleri Webrazzi’de paylaşmaya devam edeceğiz.

iOS 6 yüklemeden önce sabah yayımladığımız “iOS 6 için hazırlıklarınızı tamamladınız mı” başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAppleDeepMindFacebookGoogleTercihTwitterYoutubeiOSiPhonemüzik
Görüş Bildir