İntihar Oyunu 'Momo' YouTube'a Sızdı İddiası: 'Çocuğunuzun Ne İzlediğine Dikkat Edin'

 > -

İngiltere'de, intihar oyunu Mavi Balina'ya benzerliğiyle dikkat çeken sanal şiddet oyunu Momo'nun YouTube videolarına sızdığı iddia edildi. İddialar üzerine Ulusal İnternet Güvenliği Dairesi ailelere "Çocuğunuzun YouTube'da ne izlediğine dikkat edin" uyarısı yaptı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Ulusal İnternet Güvenliği Dairesi tarafından ailelere gönderilen uyarılarda Momo'nun çizgi filmlerin yanı sıra sürpriz yumurta, oyun ve ürün tanıtımı ve Minecraft videolarında görüldüğüne dair haberlere dikkat çekilerek, "YouTube'un zararlı içeriği izlemesine rağmen, silininceye kadar bunlar binlerce kişiye ulaşılabilir ve silindikten sonra tekrar yüklenebilir" ifadeleri yer aldı.

Ulusal İnternet Güvenliği Dairesi tarafından yapılan uyarılar şu şekilde:

  • Çocuklarınıza Momo'nun bir insan olmadığını ve onlara doğrudan zarar veremeyeceğini anlatın.

  • İnternetteyken çocuklarınızı yalnız bırakmayın, ne izlediklerine dikkat edin.

  • Çocuklarınızdaki davranış değişikliklerini gözleyin, onlara sürekli konuşun.

  • Güvenlik ayarlarında çocuklarınızın erişebileceği içeriği sınırlayın. Şüphelendiğiniz hesapları engelleyin. YouTube'da bir sonraki videoyu otomatik olarak oynatma seçeneğini kaldırın.

YouTube ise Momo'nun sitedeki videolarda belirdiğine işaret eden hiçbir bulgu olmadığını açıkladı

YouTube sözcüsü yaptığı açıklamada "Medyada yer alan haberlerin aksine, Momo ya da Momo'yu özendiren içeriğe dair hiçbir kanıt yok. Bu tür içerikler kurallarımıza aykırı ve hemen kaldırılır" ifadelerini kullandı.

Momo, korku filmine benzeyen ve WhatsApp üzerinden yayılan zararlı bir oyun

Yeni Mavi Balina mı? WhatsApp Üzerinden Yayılan 'Momo' İsimli Oyun Tehlike Saçıyor - onedio.com
Yeni Mavi Balina mı? WhatsApp Üzerinden Yayılan 'Momo' İsimli Oyun Tehlike Saçıyor - onedio.com

WhatsApp üzerinden yayılan Momo oyununda korku filmi karakterine benzeyen bir figür, çocuklardan kendilerine zarar vermelerini istiyor ve sonunda intiharla sonuçlanabilecek bu talimatları yerine getirmeyenleri tehdit ediyor.

Arjantin'de 12 yaşındaki bir çocuğun geçen Ağustos'taki intiharı Momo'yla ilişkilendirilmişti

İngiltere'de ise geçtiğimiz salı günü beş yaşındaki bir çocuğun çizgi film izlerken beliren Momo'nun talimatıyla saçlarını kestiği iddia edilmişti.

Cheltenham kentinde yaşayan Sam Barr adlı bir anne, kızı Jemma'nın saçlarını neden kestiği sorusuna "Momo istedi. Momo bana bundan sonra ne yapmam gerektiğini söyleyecek. Uyurken bir gözünü açık tut" dediğini anlattı. Barr, ayrıca "Tanrı'ya şükürler olsun sadece saçlarını kesti. Daha kötüsü olabilirdi" dedi.

'Bizi arayan medya mensuplarının sayısı, çocukları için endişelenen ailelerin sayısından fazla'

İngiltere'de Momo'yla ilgili endişeler, Facebook'ta son 24 saat içinde en çok paylaşılan içeriklerden biri oldu. Ancak internet güvenliği ve çocuklara yardım örgütü uzmanları Momo konusunda gereksiz bir panik havasının yaratıldığını öne sürüyor.

Samaritans ve NSPCC adlı yardım kuruluşları, İngiltere'de Momo yüzünden zarar gören kimsenin olmadığını belirterek "çocukları kendilerine zarar vermeyi düşünmeye sevkedebileceği" için bu haberlerin daha riskli olabileceğine dikkat çekti. İnternet Güvenliği Merkezi medyaya "sahte haber" yaymakla suçlarken çocuklara yardım örgütü NSPCC'nin açıklamasında "Bizi arayan medya mensuplarının sayısı, çocukları için endişelenen ailelerin sayısından fazla" dedi.

Samaritans adlı örgüt ise medyayı intiharlarla ilgili haberlerin verilmesine dair kurallara uyması çağrısı yaptı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir