İnternetten Bedava Müziğe Son Mu?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İnternetten Bedava Müziğe Son Mu?

İnternetten Bedava Müziğe Son Mu?

Arşivindeki 26 milyon şarkı ile dünya dijital müzik pazarının en güçlü oyuncusu iTunes’un yerli içerik ile Türkiye pazarına girme kararı, müzik sektöründe rekabeti kızıştıracak. MÜYAP Başkanı Bülent Forta, iTunes’un Türkiye’ye girmesinden sonra diğer şirketlerin de gelir modellerini abonelik sistemine çevirerek bedava müzik dinlenmesine son vereceklerini iddia etti.

Bundan 10 yıl önce 400 bin dolarlık büyüklüğe sahip olan global müzik sektörü bugün 5.5 milyar dolara ulaştı. Yaptığı 17 milyar dolar yatırımla pazarın lideri olan Apple , 2000 yılında satın aldığı SoundJam MP isimli programı geliştirerek iTunes’u yarattı. Ocak 2001’de görücüye çıkan ve şu an 26 milyon adet indirilebilir şarkı bulunduran iTunes’un Türkiye’de 9-10 liraya yerel içerikle albüm satması dijital müzik pazarını kızıştıracak. Türkiye’de dijital pazarda TTNet, Turkcell ve Vodafone bulunuyor.

Söz konusu rekabet ile ilgili konuşan Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) Başkanı Bülent Forta’ya göre, 2004’te 40 milyon olan kutulu albüm satışı bu yıl 10 milyon adete kadar indi. Türkiye’de müzik pazarının dijitale kaydığını söyleyen Forta, bu noktada iTunes’un pazarı değiştireceği görüşünde. iTunes’un ticari başarısının diğer platformlara da örnek olacağını belirten Forta’ya göre, yerli müzik siteleri de abonelik yolu ile paralı modele geçecek. Platformların ise uzun vadede iTunes gibi ‘tamamen paralı’ olma planları yok.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleTurkcellmüzik
Görüş Bildir