Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? [Emikrofon]

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? [Emikrofon]

eMikrofon ekibi bu haftaki çalışmasında tüketicilere “İnternetten alışveriş yapmak sizce güvenli mi?” diye sordu ve yine çok ilginç cevaplar aldı. Hatta bazı cevaplardan anladık ki “güvenlik” kelimesinin konu online alışveriş olduğunda aslında birden çok karşılığı var.

MasterIndex E-ticaret Araştırması‘na göre tüketicilerin internetten alışveriş yapmama nedenleri arasında güvenlik konusu ikinci sırayı alıyor ve katılımcıların yüzde 39′u “kişisel belgelerin paylaşımı güvensiz” cevabını veriyor. İlk neden ise yüzde 65 ile “ürün kalitesini görmeden almak istemiyorum” olarak belirlenmiş. TÜİK’in araştırmasına göre ise “yanlış ya da hasarlı ürün veya hizmet teslimi”, “teslim süresinin belirtilenden fazla olması” ve “hile, dolandırıcılık ve sahtekarlık ile karşılaşma” maddeleri sorun yaşayanların ilk açıklamaları olmuş.

Yani bir açıdan bakıldığında ürün kalitesinden emin olmama durumu da internetten alışveriş yaparken yaşanan güvenilirliğe etki ediyor olabilir.

Aşağıdaki videoda yer alan cevaplara bakıldığında da bazı tüketicilerin güvenlik kelimesinden anladığının sadece kişisel bilgilerin korunması değil; ürün kalitesi, kargo servisi ve diğer müşteri hizmetleri olduğunu da anlıyoruz. Yani tüketici araştırmalarında karşınıza çıkan “güvenmiyorum” cevabı aslında sadece kişisel bilgilerin ya da kart bilgilerinin çalınması korkusu olarak algılanmamalı.

Sözü uzatmayalım; her hafta olduğu gibi bu hafta da sokağa çıkıp potansiyel müşterilerinize sorular sorduk ve işinize yarayabilecek cevaplar aldık. Her eMikrofon bölümünde olduğu gibi, bunda da e-ticaret girişimcileri için çok önemli geri dönüşler olduğunu söylemek mümkün.

Marmara Üniversitesi İşletme Enformatiği bölümünde son sınıf öğrencisi. EticaretMag’ın video ve görsel çalışmalarından sorumlu editörlerden.

-

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Marmara ÜniversitesiTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir