İnternetten 1 Milyar Kişiye Ücretsiz Eğitim!

-

İnternetten 1 Milyar Kişiye Ücretsiz Eğitim!

İnternetten 1 Milyar Kişiye Ücretsiz Eğitim!

Tüm dünyaya internet üzerinden ücretsiz ders vermeye başlayan ABD üniversiteleri MIT ve Harvard, projeye 60 milyon dolar ayırdı. Hedef, 1 milyar kişiye ücretsiz eğitim vermek.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralayan URAP Laboratuvarı, MIT ve Harvard'ın elektronik ortamda verilen derslerini dünyaya ücretsiz açmasıyla ilgili bir rapor hazırladı.

Rapora göre, MIT-Harvard'ın ardından ABD'de Stanford, Princeton, Pennsylvania ve Michigan üniversiteleri de elektronik ortamda ücretsiz ders vermeye başladı.

Yeni sistemde katılımcılara normal öğrenci gibi ders verilecek. Derslerde katılımcıların sorulan soruları cevaplama, ödev yapma, sınav alma ve sonuçlarını öğrenme şansı olacak.

MIT ve Harvard başarı sertifikası verecek, ancak öğrenci diploma alamayacak. MIT'nin deneme amacıyla martta verdiği “Devreler ve Elektronik” dersine 120 bin öğrenci katıldı ve 10 bini ara sınavları tamamladı.

Stanford'un açtığı benzeri bir bilgisayar dersini 100 bin öğrenci aldı. Dersin hocası “Benim yılda 400 öğrencim oluyor. Bu sayıya 250 yılda ulaşırdım” şeklinde açıklama yaptı.

MIT, projenin klasik üniversite eğitimine zarar vermeyeceğini, tam tersine yararlı olacağını açıkladı. Projede elde edilen verilerle, öğrenmenin prensiplerini anlayarak, verimli eğitim yöntemleri geliştirileceği, bu bilgilerle kampüs öğrencilerine daha iyi eğitim verileceği vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Görüş Bildir