İnternetin 19. Yılında 'Kullanıcı Hakları Bildirgesi'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'de İnternet 19. Yaşını Kutluyor

Türkiye'de İnternet 19. Yaşını Kutluyor

Türkiye'de internet 12 Nisan'da 19. yaşına basıyor. Bundan 19 yıl önce ilk defa 12 Nisan 1993'te Orta Doğu Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında kullanılmıştı. 9 - 22 Nisan arasında da bütün Türkiye kutlanacak İnternet Haftası nedeniyle Elektrik Mühendisleri Odası, Alternatif Bilişim Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği, SansüreSansür, Pardus Kullanıcıları Derneği ve Ankara Barosu Bilişim Kurulu gibi kurum ve kuruluşların imzaladığı "Kullanıcı Hakları Bildirgesi" açıklandı. 2011 Aralık ayı içerisinde Alternatif Bilişim Derneği e-posta listesinde ortaya çıkan ve kullanıcılarla birlikte son halini alan bildirge, internet kullanıcılarını temel hakları olan internet ve sağladığı hak ve özgürlüklere sahip çıkmaya davet ediyor. Bildirgeye göre:
- İnternet'e erişim temel bir haktır.
- Devlet gerekli yasal düzenlemeler ve icra organlarıyla bu hakkı güvence altına almakla yükümlüdür.
- İnternet'e erişim için gerekli olan altyapı teknolojilerinden, mümkünse ücretsiz ya da olabilecek en az bedeller karşılığında faydalanabilmek herkesin hakkıdır.
- İnternet, sadece bir iletişim alanı değildir; o bir etkileşim alanıdır. Bu da interneti örgütlenme özgürlüğünün asli parçası haline getirmektedir. İnternet bugün insanların örgütlenmek, demokratik bir biçimde katılımda bulunmak, tepki ve protestolarını demokratik bir biçimde ifade etmek için kullandıkları en önemli platform haline gelmiştir. Bu yüzden internete erişim hakkı, örgütlenme hakkının asli bir parçasıdır ve kısıtlanması demokratik hakların ihlali demektir.
- İnternetin gayri-merkezi, tarafsız, sınır-aşan ve etkileşimli doğası, onu düşünce, ifade, bilgi edinme ve haber alma özgürlüğünün asli parçası kılmaktadır. İnternete devlet denetimi ve gözetimi, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki en büyük engellerdir. Özgür ve sınırsız bir İnternet her kullanıcının hakkıdır. İnternet erişim hakkının korunması, temel haklar olan düşünce, ifade, bilgi edinme ve haber alma özgürlüğünün korunmasına sıkı sıkıya bağlıdır. Dünyayı izleyebilen, kendi adına seçimler yapabilen geniş görüşlü fertler olabilmek için sınırsız ve özgür internet erişimi elzemdir.
- Düzenleyici yasalar, sansür ve yasakları değil, hak ve özgürlükleri öncelemelidir. Suçla mücadele, çocuk ve aileyi korumak, terörizm gibi konjoktürel, muğlak, evrensel olmayan sebeplerle gerçekleştirilen erişim engellemeleri, kelime yasakları, merkezi filtrelemeler vb. yasak ve yaptırımlar sansürdür. İnternet'te sansür İnternet kullanıcılarının bilgiye erişim hak ve özgürlüğünü ihlal eder. Sansürsüz İnternet her yurttaşın hakkıdır. Bildirgenin devamı için linke tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraLinuxOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Görüş Bildir