İnternet Polisleri Geliyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İnternet Polisleri Geliyor

İnternet Polisleri Geliyor

Sanal ortamda artan dolandırıcılık suçlarına karşı Emniyet Genel Müdürlüğü 'Data Polisi Şubesi' kuruyor. Birimin, sosyal medya üzerinden yapılan ve suç unsuru oluşturabilecek paylaşımlar konusunda da çalışacağı tahmin ediliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilgisayar kullanımının artması, programlama dilleri ve internetin kullanımı nedeniyle oluşan bilişim suçlarının önlenmesine doğrudan veya dolaylı katkı sağlayabilecek kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapıyor. Emniyet Müdürlüğü bu kapsamda suç ve suçluların tespit edilmesi için 'Data Polisi Şubesi' kuruyor.

Data polisliği ile suçlularla mücadelede kurumların verilerinden yararlanarak zanlıların yakalanması hedefleniyor. Data polisleri, zanlıların internetteki işlemlerinden şahıs aramaları esnasında sanal ortamda iz sürme ve şüphelinin açık kimliğini tespit çalışmaları yapabilecek.

SİBER SUÇLAR İKİ KAT ARTTI

Bu arada geçen yıl siber suç kapsamına giren olay sayısı bir önceki yıla oranla yaklaşık iki kat arttı. 2011'de siber suç sayılabilecek 3 bin 793 olay yaşanırken bu rakam geçen sene 6 bin 718'e çıktı. Yakalanan şüpheli sayısı ise 2011'de 4 bin 4 iken 2012'de 2 bin 180 oldu.

Geçen sene bin 724 kredi kartı sahteciliği ve dolandırıcılığı vakası yaşandı. Polisler bunlarla ilgili 630 şüpheliyi yakaladı. İnteraktif banka dolandırıcılığı olayı 264 olurken 278 internet aracılığıyla dolandırıcılık gerçekleşti. Bu olaylarla ilgili toplam 176 kişi gözaltına alındı.

2012'de bilişim suçları ve sistemleri dolandırıcılığıyle ilgili 3 bin 669 olay meydana geldi. Bu olaylarla ilgili bin 85 şüpheli yakalandı. 2011'de ise olay sayısı bin 738, yakalanan şüpheli sayısı ise bin 842 oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kredi KartıSosyal Medyaolay
Görüş Bildir