Görüş Bildir

'İnternet Özgürlüğü 2015'te de Gündemi Meşgul Edecek'

Anasayfa > Gündem

New York Times gazetesinde internet özgürlüğü üzerine yayımlanan makalede konunun 2015'te küresel boyutta gündemi meşgul edeceği belirtildi.

 2014 yılında hükümetlerin interneti kısıtlamaya yönelik girişimlerine yer verilen yazıda, Rusya ve Çin ile birlikte Türkiye'nin uyguladığı sansürlere değinildi.

NYT'de Vingu Goel ve Andrew Kramer imzalı makalede sansürcü hükümetlerle internet özgürlüğü arasındaki ilişki kedi-fare kovalamacasına benzetildi. 'Hükümetler, agresif politikalarla ne kadar sansür uygularsa uygulasın, hayal kırıklığına uğrayan yine 'kediler'(hükümetler) oluyor. Fareler bir şekilde sıyrılabiliyor.' denilen yazıda, 2014 yılında özellikle Türkiye ve Rusya'nın yabancı internet şirketleri üzerindeki denetimlerini artırmaya çalıştıkları belirtildi.

'Türkiye, ses kayıtları ve yolsuzlukla ilgili sızdırılan belgeler üzerine internette sansüre gitti.' denilen yazıda, dönemin Başbakanı R.Tayyip Erdoğan'ın Twitter'dan bu hesapları blocklamasını istediğine değinildi. 'Talebi reddeden Twitter'ın Türkiye'de engellenmesine rağmen kullanıcıların bir yolunu bulduğuna' değinilen makalede, Bilgi Üniversite'sinden Aslı Tunç 'Bu sayede hepimiz hacker olduk. Ve hepimiz Twitter'daydık.' dedi. Yazıda, 'Twitter ve YouTube'un engellendiği Türkiye'de Facebook, hükümetin talebine cevap verdiği için erişime devam etti.' denildi.  

2014 yılında internete yönelik sansürlere değinilen yazıda özellikle Türkiye ve Rusya'nın kısıtlamalarına yer verildi. Çin ve Pakistan'dan da örneklerin verildiği yazıda, kısıtlamaların özellikle muhalif seslerin yükseldiği Twitter ve Facebook üzerinde yoğunlaştığı belirtildi.  

  • Zaman
Kaynak: http://www.zaman.com.tr/dunya_interne...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
TOLSTOY

obamayı twitterdan tehdit ettiği için ceza alan küçük kız çocuğunu da soralım newyork times'a. ama gerek yok amerikan basını hakkında en ufak bi fikri olanla... Devamını Gör