İnternet Bankacılığı Kullanımındaki Yüksek Artış

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İnternet Bankacılığı Kullanımındaki Yüksek Artış

İnternet Bankacılığı Kullanımındaki Yüksek Artış

İnternet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 1 milyon 870 bin kişi arttı.

Türkiye Bankalar Birliği, Mart ayı İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri'ni açıkladı. Verilere göre İnternet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 1 milyon 870 bin kişi arttı.

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Mart itibariyle 24 milyon oldu. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise yaklaşık 14,7 milyon kişi olarak tespit edildi.

Ocak-Mart 2013 döneminde yaklaşık 10 milyon 246 bin bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yaptı. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 43'ünü oluşturdu.

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı Mart 2013 itibariyle, 2 milyon 100 bin kişi. Bunların 953 bini (yüzde 45'i) Ocak-Mart 2013 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise 1 milyon 150 bin kişi.

Ocak-Mart 2013 döneminde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 10,1 milyon adet yatırım işleminin hacmi 87,4 milyar TL oldu. Ekim-Aralık 2012 dönemine göre işlem hacminde 1,9 milyar TL tutarında bir azalış gerçekleşti.

İlk çeyrekte gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı 22,2 milyar TL tutarı ile (686 bin adet işlem) vadeli hesaplar işlemleri aldı. Bunu yatırım fonları, döviz işlemleri ve gerçekleşen hisse senedi işlemleri izledi.

FİNANSAL İŞLEMLER

Ocak-Mart 2013 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 107 milyon, tutarı ise 378,4 milyar TL oldu. İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanan aktif bireysel müşterilerin yüzde 31'i ile aktif kurumsal/tüzel müşterilerin yüzde 37'si İstanbul'da. Bunu her iki müşteri grubunda da Ankara ve İzmir illeri takip etti.

MOBİL BANKACILIK İSTATİSTİKLERİ

Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Mart 2013 itibariyle, yaklaşık 2 milyon 931 bin kişi. Bunların 1 milyon 583 bini (yüzde 54'ü) Ocak-Mart 2013 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 2 milyon 135 bin kişi.Ocak-Mart 2013 döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 766 bin adet yatırım işleminin hacmi 4,4 milyar TL oldu.

Ocak-Mart 2013 dönemi itibariyle, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 8,1 milyon, tutarı ise 9,2 milyar TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 83'ünü oluşturdu.

(İHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDövizİstanbulİzmir
Görüş Bildir