Görüş Bildir

Instagram'ın Fark Edilmeyen Güncellemesi! İşte Kaldırılan O Özellik...

Anasayfa > Güncel

Facebook şirketine ait Instagram uygulamasında kullanıcılar tarafından fark edilmeyen bir değişiklik yaşandı. En popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram'da üretilen pek çok içerik ve yayınlama seçeneği bulunmakta. Bunlardan biri, gelen güncelleme ile sessiz sedasız ortadan kaldırıldı. İşte kullanıcıların fark etmediği Instagram güncellemesi...

Görsel içerik paylaşmak için en uygun mecra olan Instagram uygulaması, videoların sürelerine göre kullanıcılarına paylaşma seçenekleri sunuyor. Bunlar story, reels, normal feed paylaşımı ve IGTV olarak sıralanıyor. Fakat Instagram yaptığı son güncelleme ile IGTV'yi ortadan kaldırdı. Kullanıcıların fark etmediği değişim hakkındaki detaylar...

Dijital Pazarlama Uzmanı Ahmet Balat Açıkladı

Dijital Pazarlama Uzmanı Ahmet Balat Açıkladı

Bu konuda Twitter üzerinden bir paylaşım yapan Ahmet Balat adlı kişi, uygulamanın sessiz sedasız kaldırıldığını açıkladı. Tweetlerinde şunları yazdı:

Instagram kullanıcıları IGTV'nin sessiz sedasız kaldırıldığını fark etti mi? Neler olduğuna dair bir özet geçeyim.

IGTV Haziran 2018'de duyurulduğunda video içerik üreticileri için bir dönüm noktası olacağı söylenmişti. Hatta bazı önemli isimler IGTV'nin YouTube'a rakip olacağını bile yazmıştı. Ancak IGTV'nin ömrü sadece 3 yıl sürdü. IGTV rağbet görmediği için kaldırıldı.

Instagram TV İle Devam Edecek

Instagram TV İle Devam Edecek

Aslında IGTV'nin fişini çeken Reels oldu diyebilirim. Çünkü IGTV, Instagram içinde Reels'a oranla daha sıkıcı ve tekdüze kaldı. Yan ekran formatı, Instagram'ın dikey formatıyla uyuşmadı. Oysa Reels dikey formatla uyumlu, eğlenceli, sıra dışı, farklı ve daha hızlıydı.

Yani, 'tutmaz' denilen Reels patlama yaptıktan sonra IGTV popülerliğini yitirdi. Instagram, IGTV'den sonra yola Instagram TV ile devam edeceğini duyurdu. Instagram TV ile birlikte de çok fazla özellik gelmiş oldu.

Instagram TV ile yeni kırpma ve filtre özellikleri geldi. Ayrıca IGTV'de konum ve kişi etiketlenemezken Instagram TV'de etiketlenebiliyor. Video ön izleme süresi 60 saniyeye çıktı ve akışta 60 dakikaya kadar videolar görüntülenebiliyor. Yani Instagram TV daha esnek ve uyumlu.

Instagram, Instagram TV'de içerik üreten içerik üreticilerine kazanç sağlayacağını duyurdu. 2022'de oluşturulacak bir sistemle video içerik üretenler bu sistemden düzenli gelir elde edebilecek. Ancak sistemin detayları henüz açıklanmadı.

IGTV'de başarısız olan Instagram, Instagram TV ile video içerik üreticilerini Instagram'a çekmeye çalışacak. Reels'la zirveye ulaşan video içerik çılgınlığı 2022'de Instagram TV sistemi ile hız kazanacaktır. 2022 video içerik yılı olacak.

İşte Ahmet Balat'ın IGTV'yi Anlattığı Twitter Floodu:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?