Görüş Bildir
Haberler
İnsanlık Suçu İşleniyor

İnsanlık Suçu İşleniyor

guncel haber
25.06.2014 - 14:05 Son Güncelleme: 25.06.2014 - 16:23

İnsanlık Suçu İşleniyor

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiğini bildirdi.

FIDH dün yayımladığı 'Tümü gitmeli ya da ölmeli' başlıklı 88 sayfalık raporunda, Müslüman Seleka ve Hristiyan Anti-balaka grupları arasındaki çatışmaları ayrıntılı şekilde ele aldı.

Raporda, 5 Aralık 2013'te başkent Bangui'ye saldırmalarından bu yana Anti-balakaların sistematik biçimde özellikle Müslümanları hedef aldığı vurgulandı.

FIDH adalet sitemindeki boşluğa da vurgu yapıldı.

Raporda, İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkan Yardımcısı Mathias Morouba, ülkede iktidarı ele geçirmek için siyasi ve etnik çatışmanın zamanla dini bir boyut kazandığı görüşünü savunurken, Orta Afrika Cumhuriyeti İnsan Hakları Birliği'nin Başkanı Joseph Bindoumi, silahlı grupların 'kaos politikasını yürütmek için' emir, para ve destek aldığını, ulusal ve uluslararası adaletin sorumluları cezalandırması gerektiğini belirtti.

FIDH Başkanı Karim Lahidji de Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki yargı sistemindeki boşluklara dikkati çekerek, sorumluların adalet karşısına çıkarılmaları için Afrika, Fransız güçleri ve BM'nin yanı sıra 'uluslararası toplumun' desteğini istedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti hükümeti, yetkililerin yargılanması için ülkesindeki yargı sistemine güvenemediğinden işlenen suçların araştırılması için 12 Haziran 2014'te Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurmuştu.

(AA)

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/oacda-in...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın