Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlığı Ezelden Beri Meşgul Eden Bir Soru: Yere Düşen Yemek Yenir mi?

110PAYLAŞIM

Şehir efsaneleri ve galat-ı meşhurlar haricinde uzman görüşü almak gereken konulardan biri de bu. Sonuçta, işin ucunda sağlığımız duruyor.

Peki nedir olayın aslı?

Indiana Üniversitesi profesörü Aaron Carroll’a göre yere düşen yemek ‘bal gibi yenir.’

Olayın “Yere düşen gıda ilk beş saniye boyunca kirlenmiyormuş zaten” tarzı inanışlardan ziyade, bünyemizde bittiğinin altını çiziyor kendisi.

Son derece iddialı konuşmaya devam ediyor:

“Bakteriler her yerde. Mesela mutfak tezgahı, mutfak zemininden daha pistir."

Evet, bakteriler gıdalara anlık bulaşabiliyor. Ama yere düşen yemeğin, biraz önce buzdolabı kulbunu tuttuğunuz elinizle tuttuğunuz yemekten bir farkı yok!

“Bakterilerin her yerde olduğu fikri elbette korkutucu. Ama kimse çoğumuzun bağışıklık sisteminin oldukça güçlü olduğunu hatırlamıyor. Bir de bu açıdan bakın.” diyor Carroll.

Buzdolabı kulbu demişken, Arizona Üniversitesinden mikrobiyoloji profesörü Charles Gerba önderliğinde yürütülen bir araştırma, evin muhtelif yerlerindeki bakteri miktarlarını ölçümledi.

Sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Mutfak zemininin inç karesine 3 koloni koliform bakterisi düşerken, buzdolabı kulbunda bu sayı 5’e çıkıyor. Mutfak tezgahında ise durum 5.75 ile daha da kötü durumda.

Gnam, gnam gnam.

Yani zemini tüm pisliklerin membaı olarak almak yerine, bakterilerin her yerden bulaşabileceğinin farkına varmak, bunun için alınabilecek en iyi önlemin de yemeğe temas etmeden önce elleri yıkamak olduğunu hatırlamak gerekiyor.

Bakın, rahat rahat yiyor.

Yine de unutmamalı ki, koşullar değişkendir. Bu konulardaki en büyük sigorta da, hijyeni azami ölçüde sağlamaktır. Yani temiz kalın, sağlıklı kalın.

Ama Joey gibi yapmayın.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lotkkk

yerler temizse, evde de kimse yoksa yenir.

xari-vi-kashwakamak

düşen şey çikolataysa yıkar yerim sıkıntı yok

mnyksvsc

Lokantalarda yediğimiz yemekler ekmekler nasıl geliyor bilmiyoruz. Mesela bir gün patiseride tabağa börek alıp oturacağım benden önceki müşteri paralarını tezgahtaki tabağa koydu, eleman da aynı tabağı bana börek vermek için eline aldı, dedim o tabağı istemiyorum para alışverişi yaptınız o tabakta daha önce... Kimbilir daha sonra o tabakla kime servis yaptı...

depresifon

şimdi o çok sevdiğim bir yiyecekse,ve tam ona kavuşmuşken yere düşürmüşsem,bir yedeği daha yoksa,düşürmemiş gibi yapıp yerim.hiç bakmam..

gulsah-onuralp

Ben yerim, üfleyip temizlendiğini düşünüp gene yerim... Yiye yiye bu hale geldik zaten şlaskdş

Görüş Bildir