Görüş Bildir

‘İnsanlarda Üreme’ Konusu Ders Kitabından Çıkarıldı

Anasayfa > Gündem

Fen Bilgisi Dersini Leylekler Götürdü!

Fen ve Teknoloji dersi kitabında geçen yıl ‘Canlılar, üreme ve büyüme’ ünitesi içinde yer alan ‘İnsanlarda üreme, büyüme ve gelişme’ başlığı ve başlığın içinde anlatılan konu kaldırıldı.

Bu yıl hazırlanarak öğrencilere dağıtılan ders kitabında “Bitki ve hayvanlar nasıl ürer, büyür ve gelişir” başlığı altında bitkilerin ve hayvanların üremesi anlatılıyor. 

Birgün gazetesinden Gülsen Candemir'in haberine göre insanlarla ilgili ise ‘üreme’ ve ‘döllenme’ konuları detayları olmadan anlatıldı. Kitapta üreme sadece kucağında bir bebek olan anne fotoğrafı ile temsil ediliyor 6. sınıf öğrencilerine geçen yıl okutulan Fen ve Teknoloji dersi kitabında kaldırılan başlık altında insanların üremesi bilimsel olarak ve çocukların kavrayacağı şekilde anlatılıyordu.

Başlığın ve konunun kitapta anlatılmaması ise tepkiye yol açtı. Yeni kitapta insanların nasıl çoğaldığına sadece birkaç cümlede değinildiğini gören öğretmenler, bunun çocukların gelişimini ve doğru bilgiye erişimini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Fen öğretmenleri değişikliğin çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Çocuk, üreme sistemindeki organları ve işlevlerini öğrenmediği zaman, bu bilgileri kulaktan dolma bilgilerle öğrenmeye çalışır. Bilimsel bilgiyi bu çocuklara öğretmezsek, tabular, günahlar, ayıplar ortaya çıkar. Altıncı sınıflar hata yapmaya müsait bir yaş olduğu için de kendini koruyamaz. Üreme sistemini anlatırken biz çocuklara, aynı zamanda ergenlik sürecini de anlatırız.

Ruhsal ve bedensel yaşadığı değişimleri öğrenmesi, bu değişimleri yaşadığında normal karşılamasını ve kendini bilerek kabullenmesini sağlar.

Üreme sistemi organlarını sakınıp, resimlerle gösterilmediği zaman merak duygusu ile tacizci bir bakış oluşturabilir. Ayrıca bu konular 8. sınıfta anlatılacak olan genetik konusu için temel bilgisi olduğu için eksik bilgi verilmiş olacaktır.”

'BİLİM AYIP, GÜNAH OLDU'

Eğitim Sen 1 No’lu eski Şube Başkanı Psikolojik Danışman Abdullah Tunalı, kitapta yapılan değişikliğin nedenini, bilimsel bilginin ayıp sayılması olarak gösterdi. Tunalı,”Bilimsel bilgi ayıp, günah ve tabu kavramları ile gölgelenerek, üzeri örtülmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.

Gülsen Candemir | Birgün

Kaynak: http://www.birgun.net/news/view/fen-b...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Es Ra

çogzel. aferim yapanlara. ne gerek var bunlara. cinselliği kaldır bilmesin yanlış öğrensin pornolardan. siyaseti yasakla öğrenmesin ( ama dini öğret tabi) . ... Devamını Gör

feyk

cem yilmazin demesi gibi. mitozla uruyoruz biz. aslinda seks diye bir sey yok.

Kigami Turkoglu

Dindar ve ahlaklı bir genç asla üremez! Yalnızca terbiyesizlik olsun diye kitaplara konulan bu yazıların kaldırılması çok yerinde bir karar olmuş. Dindar bir... Devamını Gör