Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlar Neden Birbirinin Arkasından Konuşur, Dedikodu Yapar Merak Ediyor musunuz?

912PAYLAŞIM

Bizi oldukça az ilgilendiren şeyler hakkında konuşmaktan neden tarifsizce bir zevk alıyoruz?

Dedikodunun bu karşı konulmaz çekimi nereden geliyor?

Gelin birlikte bakalım...

Biraz geriden başlayalım: İnsan dilinin gelişimi büyük oranda dedikodunun ortaya çıkmasıyla aynı döneme rastlıyor.

Araştırmalara göre dedikodu yaptığımız insanlarla aramızda bağ güçleniyor. Dedikodu sayesinde kendi grubumuzdan olmayan insanları kolaylıkla izole edebiliyoruz!

Nasıl yani diyenleri şöyle alalım:

Şöyle ki avcılıkla geçindiğimiz dönemlerde kendini tehlikeye atan bir grup insanla hiçbir şey yapmadan sadece yemeğe ortak olan insanların birbirinden ayrılması gerekiyordu.

Haklısızlığa uğradığını düşünen insan grubu dedikodu sayesinde diğer insanları kolaylıkla izole ettiler.

Böylece başarılı olanlar kendi topluluğunu inşaa etti ve birbirlerine bağlı kalmaya başladı.

Kısacası "güven" duygusu da ortaya çıktı.

Ve dedikodu yapanların hayatta kalmasıyla bu özellik genlerimize de geçmeye başladı. Dedikodu yaparak sosyal becerilerini geliştirenlerin sayısı arttı!

Dedikodu bize temel olarak şunu söylüyor: Kişilerin davranışlarını yargıla, olayları sorgula ve iyi-kötüyü, doğru-yanlışı ayırt et.

Herhangi biri bizi ahlak dışı bir davranışta bulunduğunda buna tanık olan insanlar dedikodu yaparak kendilerini daha iyi hissetmeye başlıyorlar. Dolayısıyla haberin yayılması ve ahlak dışında davranışı bulunan insanın cezalandırılması kolaylaşıyor.

Dedikodu yaparak duygusal sağlığınızı koruyabiliyorsunuz!

Ve aynı araştırma doğrultusunda dedikodu yapmak sosyal ve iş ağlarınızı birbirine bağlayan bir güç halinde Bu dedikodular yayılırken iş vereninizin aslında ne istediğini daha net bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

Ve yeni arkadaşlar da kazanıyorsunuz.

Bir iş yerinde geçirdiğiniz bir sene sonunda bol bol dedikodu yaptıysanız yakın arkadaşa sahip olma oranınız, dedikodu yapmayan birine göre oldukça fazla!

Yani toplumun sosyal sağlığının korunması için dedikodu önemli bir etken.

Fakat evrimsel rekabetten dolayı olumlu dedikodular duymaktan hoşlanmıyoruz. Kişilerin olumsuz olaylar yaşaması bizi daha çok tatmin ediyor.

Ve böylelikle kendimizi daha başarılı hissediyoruz.

Tabii bütün bu durumlar dedikodunun yıkıcı etkisini ortadan kaldırmıyor.

Sosyal yaşamdan dışlanmalar arttıkça dedikoduya hedef olan kişinin ruh sağlığında yaralanmalar ortaya çıkabiliyor.

Siz en iyisi ne dedikodudan uzak kalın ne de abartıp insanların güvenlerini kaybedin.

Unutmayın: Ne kadar rahatsız olsak da aslında dedikodu bize kalan en büyük miraslardan biri! 😉

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dreamscomealive

Emin olun konu dedikodu olunca ay ben hiç yapmam çok kötü bir şey diye zıvalayanlar en çok dedikodu yapanlardır. Ya da dedikodunun kelime anlamını bilmiyorlardır. İki buçuk saat dedikodu yapıp da sonra ay neyse arkasından konuşmuş olmayalım diyenleri hiç saymıyorum zaten. İtiraf edin herkesin bir başkasının yüzüne söylemeye cesaret edemediği şeyler vardır ve hepiniz dedikodu yapıyorsunuz. :)

omer-cengiz-polatdemir

dedikodu yapanlar aciz insanlardır egolarını rahatlatmak için başkalarının kusurlarını büyütürler de büyütürler

kadr

dedikoduyu yanlış anlarsanız iyi olmaz.Dedikodu kişiler hakkında konuşmaktır kavram ve temel üzerine değil. Örneğin kötü kalpli insanlar üzerine konuşmak başkadır kötü kalpli olduğunu düşündüğünüz insan üzerine bıdı bıdı yapmak başkadır. Dedikodu gerçekten kötü bişey ve bazen ufaktan yaptığınızı hissettiğinizde rahatsız oluyosanız güzel bir gelişme. Dedikodu yersiz çekiştirme,açık bulma,kötüleme üzerinedir yani kişinin olmadıgı ortamda o kişi hakkında her konuştugunuzda dedikodu yapmış olmazsınız.Dedikodu genelde teorileri kişi üzerinde konuşmak(olumsuz),kasıtlı olumsuz yorumlama,kötü yönleri öne çıkarma falandır. 2 insanın oturup kişiler üzerine yorum yapması,eleştirmesi,kötü yönünden bahsetmesi pat diye dedikodu olarak adlandırılamaz çünkü niyet ve konuşmanın seyri belki dedikodu olmayabilir. Yani dedikodu aslında kasıtlı olarak kişiler üzerine boş laf çevirmektir ve olumsuzlama üzerinedir aksi halde dedikoduya dedikodu diye ayrı bir özelleştirme zaten yapılmazdı.Dedikodu yapılmasında genelde merak,kendini tatmin etme,kıskançlık,karşıdakinden istediği yönde onay alıp 2 kat tatmin olma ve keyif almak için yapılır. Dedikodu net bir kötülüktür. Toplumumuz bence dedikoduya gereğince sert bakmıyor çünkü dizilerimizde falan dedikoduyu güzelleştirdik,klasik tiplemenin parçası yaptık,elinde kahvesi olan kadınları dedikoducu yaptık hemen... Dedikodunun tanımı tdk da bellidir "Başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan konuşma, kov, gıybet, kılükal" gördüğünüz gibi ne kadar iğrenç değil mi? erkekler pek fazla dedikodu yapmaz ama kadınlar yapar bu araştırılcak iyi bir konu :D

Gizli Kullanıcı

kısacası goy goy iyidir diyosun yani

lan-degil-la

Neden yazılarınızda ısrarla kaynak göstermeyi es geçiyorsunuz? Bu konu direkt Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabından alıntı. Hepimiz sizin içerik editörü olduğunuzun farkındayız merak etmeyin, kaynak gösterin ki insanlar kafanızdan uydurduğunuz fikrine kapılmasınlar.

Görüş Bildir